V reakci na žádost řecké vlády o pomoc v řešení vzniklé krize na hranici s Tureckem zasednou dnes v Bruselu ministři vnitra zemí Evropské unie. Na schůzce budou předneseny návrhy, jak konkrétně pomoci Řecku v řešení krize. Turecko ve středu obvinilo Řecko ze zastřelení migranta a zranění několika dalších, což řecká strana odmítá.
Turecké úřady aktuálně přišly s infromací, že při pokusu o nelegální překročení hranice z Turecka do Řecka byl zastřelen migrant. Řecké autority zprávu odmítají, napsal server Euronews.
Podle guvernorátu turecké oblasti Edirne mělo být ostrou municí zraněno šest migrantů. Mluvčí řecké vlády Stelios Petsas informaci odmítl „Turecká strana vytváří a šíří falešné zprávy namířené proti Řecku. Dnes vytvořili další takový klam ohledně údajně zraněných lidí při řecké střelbě. Kategoricky to odmítám.“
Přímo na místě se byli včera podívat nejvyšší zástupci EU, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda Evropské rady Charles Michel a předseda Evropského parlamentu David Sassoli.
Řecká policie a armáda od soboty do pondělního večera zmařily asi 24 tisíc pokusů o ilegální překročení hranice z Turecka a zatkla 183 běženců.
Reakce řecké a turecké strany se pochopitelně značně liší. Zatímco turecký ministr vnitra Süleyman Soylu mluví o drsných zásazích řeckých sil na hranici, řecký premiér Kyriakos Mitsotakis prohlásil, že Řecko dělá jen svoji práci a řecké hranice jsou také hranice Evropy.
Turecko a jeho ministr Soylu podle serveru Daily Sabah poukazuje zejména na skutečnost, že Řecko na měsíc pozastavilo vyřizování nových žádostí o azyl, což je podle něj „nezákonné a ostudné.“ Soylu navíc obvinil EU, že neplní své sliby, které dala EU v rámci dohody o uprchlické krizi z roku 2015. Ve svém prohlášení také informoval, že od otevření hranic do Evropy z Turecka mělo odejít již kolem 130 tisíc uprchlíků.
Na řecko-turecké hranici roste napětí, jede tam delegace EU. Střety jsou i v Egejském moři
V oblasti roste napětí, řecká policie a armáda se snaží migrantům bránit v přechodu hranice i slzným plynem a vodními děly.
Na druhé straně řecký premiér vidí v tureckém otevření hranic „asymetrickou hrozbu“ Evropské unii. „Nejedná se o problém uprchlíků. Je to očividný pokus Turecka využít zoufalých lidí k propagaci své geopolitické agendy a k odvrácení pozornosti od hrozivé situace v Sýrii… Turecko se bohužel stalo oficiálním obchodníkem s migranty,“ řekl Kyriakos Mitsotakis včera na tiskové konferenci, které se účastnili uvedení tři nejvyšší představitelé EU.
Navíc podle Mitsotakise uprchlíci na hranicích nepocházejí z válečné zóny v Idlibu, ale jsou to lidé, kteří dlouhodobě žili bezpečně v Turecku.
Podobně jako turecký ministr i řecký premiér obvinil EU, že se dostatečně nevěnovala problému: „Buďme upřímní. EU neplnila svůj úkol řešit migrační krizi. Doufám, že nynější krize bude budíčkem pro všechny.“
Řecká média jsou plná obvinění Turecka z úmyslu poškodit a vydírat EU. Píší o tom, že jen několik hodin po vyhlášení otevření hranice byly v Istanbulu připravené autobusy k odvozu migrantů. Řecký server Ekathimerini cituje tureckého manažera cestovní kanceláře Ahmeta Topcu, který měl uvést, že ho kontaktovala nadace, která pracuje s migranty a žádala ho, aby objednal autobusy.
Stejný server uvádí slova diplomata EU, který s podmínkou anonymity uvedl, že cílem Ankary bylo získat více peněz z EU. „Máme poměrně velký důvod se domnívat, že migranti nebyli jen propuštěni, ale byli dokonce tlačeni, povzbuzováni k odchodu a všechno bylo naplánováno,“ řekl diplomat pro server Ekathimerini.