V Afghánistánu je v současnosti rozmístěno asi 14 000 amerických vojáků a přibližně 17 000 vojáků z 39 zemí NATO a partnerských zemí, kteří se ale neúčastní bojových operací.
Rozhovory mezi USA a Tálibánem byly zahájeny v roce 2018 na podnět amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prosazuje politiku stahování amerických ozbrojených sil a zaměřil se na americkou vnitřní politiku – „America First“ (Amerika především).
Problémem je dohoda samotných Afghánců
Dohoda mezi USA a Tálibánem zahrnuje podmínky uvnitř Afghánistánu, jako je například propuštění pěti tisíc uvězněných příslušníků Tálibánu z vězení. „Vnitřní“ dohoda je další fází urovnání konfliktu. Jednání mezi Tálibánem a afghánskou vládou mají začít dnes 10. března. Předpokládají se obtíže, neboť Tálibán vládu dosud neuznával a považuje ji za „loutkový režim“ Západu.
Komplikací pro urovnání situace v Afghánistánu je rivalita a spory mezi afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním a premiérem Abdulláhem Abdulláhem. Spor se vyhrotil v září minulého roku při prezidentských volbách a po jejich opakování byl letos v únoru prohlášen prezidentem Ghaní. To vyvolalo negativní reakci Abdulláha a ten slíbil vytvoření vlastní paralelní vlády. Vše vyvrcholilo včera, když se za přítomnosti diplomatů konala inaugurace Ghaního, které se účastnil také americký vyjednavač mírové smlouvy Zalmay Khalilzad. V prezidentském paláci, na jeho druhém konci, se přitom konala další inaugurace Abdulláha. Aby toho nebylo málo, během ceremonií došlo k výbuchu dvou bomb. Obdobná situace nastala při prezidentských volbách v roce 2014, kdy Abdulláh také zpochybnil vítězství Ghaního. Prezidentští kandidáti tehdy podepsali dohodu o rozdělení moci.
Na situaci reagovaly USA a ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že Spojené státy se staví proti „jakémukoli opatření na vytvoření paralelní vlády a jsou proti použití síly k řešení politických sporů.“
USA považují nadále za klíčová jednání s Tálibánem, která se měla uskutečnit v Oslu, ale norská vláda od pořádání odstoupila (důvod nebyl uvedený).
Dnes má dojít k propuštění tálibánských vězňů a mluvčí Tálibánu Suhail Shaheen oznámil: „Pokud nebudou propuštěni před plánovaným termínem, neúčastníme se vnitřního afghánského dialogu.“
Na to reagoval úřad afghánského prezidenta s tím, že dnes vydá prohlášení v otázce tálibánských vězňů.
Komentátoři ke komplikované situaci píší, že vnitřní afghánský dialog bude složitější než jednání mezi USA a Afghánistánem.