Všechny zemské úřady v Bavorsku budou muset mít u vchodu kříž, rozhodla tak bavorská vláda. Podle jejího předsedy mají odkazovat na kulturní charakter a nemají být vnímány jako náboženské symboly.
Rozhodnutí bavorské vlády, mimochodem vedené konzervativní Křesťansko-sociální unií, vzbudilo v Německu smíšené ohlasy a ten názorový rozdíl by se dal označit jako generační. Zatímco převážně mladí lidé prostřednictvím sociálních sítí přirovnávají to rozhodnutí k návratu do středověku, tak mezi staršími obyvateli převládá jiný názor. Ti to vládní nařízení vítají.
„Já jsem katolík, takže myslím, že je to dobré. Patří to k Bavorsku,“ myslí si obyvatel městečka Waldsassen. V tomto názoru ho podpořila i místní žena: „Je to znamení naší křesťanské tradice a také naší víry“.
Kříže přitom už v Bavorsku povinně visí ve školách a také v soudních síních a nově k nim od 1. června díky nařízení přibydou takzvané zemské úřady. To je obdoba místních ministerstev. Radnic a jednotlivých obecních úřadů by se potom nařízení dotknout nemělo. Vedení bavorské vlády také upozorňuje, že by lidé kříže neměli vnímat jako náboženský symbol, ale jako kulturní odkaz na místní tradice a kulturní charakter.
Kříže na úřadech i v Česku?
Ať už to znamená cokoliv, nás zajímalo, jak se k náboženským symbolům staví český národ. „Z hlediska historického jsou kříže určitě součástí naší identity. Dějiny českého státu neexistují bez křesťanství, takže je to prostě součást veřejného prostoru trvale a tak to určitě i zůstane. Pokud se nestaneme zemí muslimskou,“ vysvětlil pro zpravodajství FTV Prima historik Univerzity Karlovy Petr Kubín.
Podle plzeňského biskupa Františka Radkovského není důležité, aby kříže visely na každém kroku. „Byli bychom rádi, kdybychom se snažili žít alespoň podle téhle zásady, respektovat ty svobody pro každého člověka a jejich respekt těm svobodám. Tak jak je to v tom desateru.“
Na toto citlivé téma nás zajímal i názor z nejvýznamnějšího poutního místa na Moravě, z Velehradu. „Já si myslím, že zaštiťujícím znakem je náš znak obce, stejně jako prapor obce, a tak nevidím důvod, proč by měly být vyvěšovány symboly jednotlivých náboženství na veřejných budovách,“ myslí si starosta Velehradu Aleš Mergental.
Česká republika je podle průzkumu jednou z nejateističtějších zemí v Evropě. A právě s ohledem na to by podle Občanského sdružení ateistů neměl kříž jako takový v nábožensky neutrálním státě jakýmkoliv způsobem reprezentovat stát.