Čínským vědcům se podařil unikátní pokus. Jako první totiž úspěšně naklonovali opici. Otevřeli tak možnou cestu k budoucímu klonování lidí, informoval server stanice BBC.
Makakové Čung Čung a Chua Chua se narodili v laboratoři v Číně před osmi a šesti týdny. Jde o vůbec první naklonování primátů z neembryonální buňky. Právě díky tomu, že jsou opice geneticky totožné s člověkem, budou užitečné pro další výzkum například u lidských onemocnění. „Existuje mnoho otázek o biologii primátů. A lze na ně dále hledat odpovědi s tím, že máme tyto nové možnosti,“ řekl Qiang Sun z Institutu neurověd čínské Akademie věd. „Lidé jsou primáti. Technická bariéra pro klonování druhů primátů, včetně lidí, je prolomena,“ prohlásil Mu-ming Pcho-o, který na výzkum dohlížel.
Obě několikatýdenní opičky jsou v pořádku, normálně rostou i přijímají potravu. Vědci očekávají v příštích měsících nárůst klonů makaků díky přenosu buněčných jader. Již dříve tu byla možnost klonování primátů, ale až tato metoda je efektivní, i když náročná.
Ohledně klonování se to však nehemží jen kladnými reakcemi. Profesor Darren Griffin z univerzity v Kentu sice uznává úspěch čínských vědců a souhlasí s tím, že přístup může být užitečný při porozumění lidským onemocněním, ale podle něj také vyvolává etické obavy. Důrazně říká, že je potřeba dodržovat nějaký etický rámec ve vztahu ke klonování.
Vůbec prvním klonovaným živočichem byla ovce Dolly. Ta se narodila 5. července 1996 ve skotském Roslinově ústavu. Dolly byla prvním živočichem naklonovaným z dospělé buňky savce. Ale až opičky Čung Čung a Chua Chua jsou prvními naklonovanými primáty.