Přenáší některé infekční nemoci včetně dvou druhů krvácivých horeček. Může dorůst do velikosti až dva a půl centimetru a má pruhované nohy. Řeč je o klíštěti Hyalomma marginatum, které se začalo šířit Evropou.
Nový druh klíšťat se už objevil ve většině okolních států. Například v Německu hlásí desítky případů.
„V letech 2015, 2016 a 2017 se tato klíšťata v Německu občas objevila. Ovšem v loňském roce již bylo zaregistrováno 70 nálezů. Kromě toho se objevila také ve Švédsku, v Rakousku, na Slovensku a v Lotyšsku,“ uvedl pro server týdeníku Focus Gerhard Dobler z Mikrobiologického ústavu bundeswehru v Mnichově.
Je pravděpodobné, že se tato klíšťata do střední Evropy dostávají přichycená na stěhovavých ptácích. Přenášejí nakažlivá onemocnění lidí, která se vyskytují v některých zemích v Africe, Asii i východní Evropě. Nejčastěji jde o krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Zatímco zvířatům toto onemocnění nezpůsobuje žádné velké zdravotní problémy, u lidí může zapříčinit dokonce až smrt, přinejmenším ale vážné zdravotní komplikace a dlouhou dobu rekonvalescence. Dobrou zprávou ale je, že v Česku zatím nejsou.
"V České republice doposud neexistuje záznam, který by výskyt tohoto klíštěte potvrdil. Navíc díky nízkým zimním teplotám a absenci preferovaných míst výskytu je usídlení tohoto druhu v současnosti považováno za nepravděpodobné. Na druhou stranu, vzhledem k opakovaným suchým teplým létům, mírným zimám a opakovaným náhodným výskytům těchto klíšťat v Německu, je třeba situaci sledovat a monitorovat, zda se nevytvořila jejich stabilní populace," uvádí Státní zdravotní ústav na svých webových stránkách.
Před vysokou aktivitou klíšťat teď varují nejen Němečtí vědci, ale i čeští odborníci. Tento týden je předpokládaná aktivita klíšťat na stupni 9, tj. nejvyšší. Lidé by proto měli být obezřetní a při cestách do lesa používat repelenty. Vhodné je se také nechat naočkovat.
„Nedávno bylo několik dnů po sobě velké horko s teplotami kolem 30 stupňů a tato klíšťata se náhle vyskytla v různých regionech Německa,“ uvedl Dobler. To bylo například v Dolním Sasku a Severním Porýní-Vestfálsku. „Víme, že nebyla importovaná, nebyla by v takovém stadiu vyspělosti, jako jsme je zaznamenali,“ vysvětlil. "Pokud bude pokračovat horké a suché počasí, které toto klíště preferuje, hrozí jeho množení.“
Vzhledem k měnícímu se klimatu se klíšťata rozšiřují i do vyšších nadmořských výšek. Dnes není problém na tuto havěť narazit i v nadmořských výškách nad 800 metrů. „Musíme počítat, že se v Německu bude zvyšovat počet afrických klíšťat, která se zde usadí kvůli změnám klimatu,“ varovala parazitoložka Ute Mackenstedtová z University v Hohenheimu.
Velmi nebezpečná jsou i obyčejná klíšťata. Jsou-li infikována, hrozí nakažení lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. Jen loni se tímto zákeřným onemocněním nakazilo přes 700 lidí, což je dvojnásobný nárůst za poslední tři roky.
Adam Novotný