CNN Prima News klíšťata

klíšťata

Výpis příspěvků ke štítku „klíšťata“

Zimnice a překrvené spojivky: V Evropě je nakažený s krvácivou horečkou. Jak se přenáší?

25. července 2022 06:48

Ve španělském Leónu hospitalizovali muže s krymsko-konžskou krvácivou horečkou. Ve čtvrtek to oznámily tamní úřady. Virus tohoto druhu onemocnění se vyskytuje v některých zemích Afriky, Asie, Balkánu či východní Evropy a přenášejí ho klíšťata. Nemoc se projevuje horečkou a zimnicí, bolestmi hlavy, břicha, zvracením či krvácením. Úmrtnost dosahuje až 40 procent.

Vánoční stromky jako semeniště havěti. V teple se může hmyz probudit a zkazit vám svátky

22. prosince 2021 11:48

Vědci i veterináři vyzývají k obezřetnosti při výběru vánočního stromku. Ať už si lidé svůj smrk či jedli koupí na trhu nebo uříznou v lese, mohou si s ním domů přinést až 25 tisíc živočichů. Nejrůznější hmyz či roztoči, kteří se předčasně probudí ze zimního spánku, pak můžou trýznit celou rodinu včetně domácích mazlíčků.

Česko zažívá pozdní léto, na to babí si ještě počkáme. Jásat mohou houbaři, ale i klíšťata

5. září 2021 22:17

V porovnání s dřívějšími roky bylo letošní léto pro provozovatele koupališť katastrofou. Příští týden by to ale mohl napravit. Teplé počasí by mělo přát nejen milovníkům koupání, ale i houbaření. Podle meteorologů budou podmínky pro sběr hub ideální. To samé bohužel platí i pro klíšťata, kterým začíná druhý vrchol sezony.

Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni. Pozor na vysokou trávu, varují odborníci

11. července 2021 14:56

Aktivita klíšťat je v neděli po celé republice na pátém, nejvyšším stupni, který znamená mimořádné riziko, uvedli meteorologové ráno na Twitteru. Doporučují při pobytu v přírodě používat repelent, vhodně se obléknout a pokud možno se pohybovat po zpevněných cestách mimo porost a vysokou trávu. Po návratu je vhodné se důkladně prohlédnout a případně co nejdříve přisátá klíšťata odstranit.

Klíšťová encefalitida: Jak se chránit před nemocí, která může mít trvalé následky?

26. června 2021 20:29

Sezona klíšťat je v plném proudu a jednou z obávaných infekčních nemocí, kterou právě tito drobní parazité přenášejí, je klíšťová encefalitida. Proto toto onemocnění postihující mozek a mozkové blány patří mezi velmi závažné. Podle epidemioložky Hany Tkadlecové jde dokonce o jedno z mála onemocnění, u kterého ani v době pandemie nedošlo k poklesu výskytu. Jaké jsou jeho první příznaky a proč bychom se měli nechat očkovat?

Sezona klíšťat je v plném proudu. Zvířatům dlouhá zima neublížila, varuje parazitolog

13. května 2021 10:49

Sezona klíšťat je v plném proudu, upozornil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS člen Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR Radek Šíma. Podle něj klíšťatům dlouhá zima rozhodně neublížila, lidé si tak nesmí myslet, že by zvířata byla méně agresivní. Šíma promluvil také o novém léku proti klíšťové encefalitidě, který vyvinuli čeští a američtí vědci.