CNN Prima News klíšťata

klíšťata

Výpis příspěvků ke štítku „klíšťata“

Jediné klíště vám může změnit život. Které nemoci přenáší a jak se proti nim chránit?

Zima se chýlí ke konci a klíšťata se opět hlásí o slovo. Jejich zvýšenou aktivitu podpořilo nezvykle teplé počasí už v únoru, a tak je na místě připravit se na nadcházející sezonu – nejen tím, že lidé podstoupí očkování proti klíšťové encefalitidě, které je jedinou prevencí proti této nemoci. Vhodné je si připomenout, jak se liší od lymské boreliózy a že obě nemoci mohou lidé dostat, aniž by o přisátém klíštěti věděli.

Jak na klíšťata? Nepodceňujte jejich kousnutí, varuje paní Alena a zmiňuje vážné problémy

Přírodovědkyně Alena Žákovská se přes 30 let věnuje zkoumání klíšťat a patogenních mikroorganismů způsobujících onemocnění, která přenášejí klíšťata. Sama před mnoha lety onemocněla lymskou boreliózou. „Začalo to nejasnými obtížemi, které vypadaly jako běžná viróza. Postupně se přidaly bolesti svalů a kloubů. Na boreliózu se přišlo až po roce,“ vypráví paní Alena, která s tímto chronickým onemocněním bojovala desítky let. Pro CNN Prima NEWS popsala nejen svoje problémy s touto nevyzpytatelnou nemocí, ale také čeho si po kousnutí klíštěte všímat.

Zimnice a překrvené spojivky: V Evropě je nakažený s krvácivou horečkou. Jak se přenáší?

Ve španělském Leónu hospitalizovali muže s krymsko-konžskou krvácivou horečkou. Ve čtvrtek to oznámily tamní úřady. Virus tohoto druhu onemocnění se vyskytuje v některých zemích Afriky, Asie, Balkánu či východní Evropy a přenášejí ho klíšťata. Nemoc se projevuje horečkou a zimnicí, bolestmi hlavy, břicha, zvracením či krvácením. Úmrtnost dosahuje až 40 procent.