Škrty v dotacích solárů? Stát se vykrucuje, zlobí se starosta. Výhrady mají i někteří senátoři
lymská borelióza
Výpis příspěvků ke štítku „lymská borelióza“
Houbaři, pozor: Klíšťata stále řádí, varují experti. Co dělat, když „prošvihnu“ očkování?
Klíšťata letos řádí více než loni. Od ledna do září 2024 mělo potvrzenou lymskou boreliózu v Česku celkem 3 086 lidí. Loni za stejné období jich podle Státního zdravotního ústavu bylo zhruba o 700 méně. Meziroční nárůst vykazuje i klíšťová encefalitida. Od ledna do září 2023 se tímto virovým onemocněním nakazilo 397 lidí, letos už 540. Počty nakažených už nyní dokonce převyšují celý rok 2023. Sezóna ještě zdaleka není u konce, proto odborníci doporučují chránit se před klíšťaty dále. Zejména při procházkách podzimní přírodou a při sbírání hub. Jak dobře znáte prevenci a specifika jednotlivých nemocí? A víte, co dělat, když „prošvihnete“ očkování proti klíšťové encefalitidě?
Nakažená klíšťata řádí: Česko má nejvíc případů za posledních 10 let. Kdy mají lidé zpozornět?
Počet zachycených případů nemocí přenášených klíšťaty je za první letošní půlrok extrémně vysoký. Od začátku roku už klíšťata infikovala 162 lidí klíšťovou encefalitidou a dalších 1238 lymskou boreliózou, vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Taková čísla v České republice hygienici za posledních 10 let nezaznamenali. Odborníci doporučují se před klíšťaty – a nemocemi, které přenášejí – chránit. Zejména pak od konce července, kdy budou podmínky pro tyto parazity ještě příznivější.
Borelióza PŘEHLEDNĚ: Příznaky, léčba a prevence. Jak rozpoznat tuto zákeřnou chorobu?
Letní sezóna je tu, bohužel s sebou nepřináší jen radosti, ale také zvýšené riziko nákazy boreliózou – infekčním onemocněním přenášeným klíšťaty. Včasná prevence a rychlá léčba jsou klíčové k ochraně našeho zdraví. Pojďme se podívat, jak rozpoznat příznaky této nemoci a jak se jí dá alespoň částečně předejít.
Klíšťová encefalitida začíná nenápadně, varuje lékařka. Případů přibývá, na co dát pozor?
Klíšťová encefalitida připomíná v první fázi nákazy chřipku, uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS infektoložka Kliniky infekčních nemocí při Nemocnici Na Bulovce Dita Smíšková s tím, že typické příznaky závažného onemocnění se projeví až později. Oproti loňsku lékaři zaznamenávají nárůst počtu nakažených až o 50 procent.
Regiony hlásí razantní nárůst boreliózy a klíšťové encefalitidy. Lékaři doporučují očkování
Klíšťata na čtvrtém, nebo dokonce na pátém stupni aktivity útočí na téměř celém území České republiky. Řada regionů hlásí vysoký nárůst případů lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy. Proti encefalitidě se dá účinně chránit pomocí očkování, které lze absolvovat v jakékoli části roku.
Počet nakažených klíšťat je extrémní, tvrdí experti. Kde je situace nejhorší?
Dávejte si při procházkách přírodou dobrý pozor. V některých částech naší země je extrémní počet nakažených klíšťat. Hygienici varují, že v těchto dnech jsou tito nepříjemní parazité velmi aktivní. Mají k tomu ideální počasí.
Když klíšťata útočí: Případů encefalitidy je dvakrát více než loni. Jak se účinně chránit?
Dvakrát vyšší počet případů klíšťové encefalitidy a značný nárůst boreliózy. Taková je současná situace v Česku v porovnání s rokem 2023 podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Sezóna parazitů, kteří přenáší tyto nemoci, navíc začala v letošním roce s předstihem. Klíště si přitom najde jen asi každý druhý člověk. Připomeňte si, jak se chránit a před jakými příznaky se mít na pozoru.
Přerostlá tráva plná klíšťat trápí Olomouc. Místy je vysoká až po prsa, město ji nestíhá sekat
Teplo v posledních dnech způsobilo, že hlavně v nižších polohách rychle roste tráva. V některých městech proto nestíhají udržovat trávníky. Podle expertů se přitom ve vysokém porostu podstatně lépe daří nebezpečným klíšťatům.
Počasí přeje klíšťatům. Experti radí, na jaké příznaky se po jejich kousnutí zaměřit
Klíšťová encefalitida a lymská borelióza: dvě nejčastější onemocnění, která přenášejí klíšťata. Aktivita těchto živočichů nabírá na síle, odhaluje to i mapa indexu aktivity klíšťat, kterou pravidelně vydává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Z toho důvodu by si lidé měli všímat příznaků, které se po kousnutí mohou projevit. Jak se u jednotlivých nemocí liší? A jak klíště správně odstranit? To přibližují experti.
Každé čtvrté klíště přenáší boreliózu, varují vědci. Kde je jejich výskyt nejvyšší?
V městských parcích se podle českých vědců vyskytují klíšťata častěji než v lesích. Loni jich nasbírali asi 3 300 z parků v krajských městech, vyšetřili přes 2 100. Každé čtvrté přenášelo boreliózu. V tiskové zprávě o tom ve středu informovaly Státní zdravotní ústav (SZÚ), Biologické centrum Akademie věd ČR (AV ČR) a Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO).
Jediné klíště vám může změnit život. Které nemoci přenáší a jak se proti nim chránit?
Zima se chýlí ke konci a klíšťata se opět hlásí o slovo. Jejich zvýšenou aktivitu podpořilo nezvykle teplé počasí už v únoru, a tak je na místě připravit se na nadcházející sezonu – nejen tím, že lidé podstoupí očkování proti klíšťové encefalitidě, které je jedinou prevencí proti této nemoci. Vhodné je si připomenout, jak se liší od lymské boreliózy a že obě nemoci mohou lidé dostat, aniž by o přisátém klíštěti věděli.
Jak na klíšťata? Nepodceňujte jejich kousnutí, varuje paní Alena a zmiňuje vážné problémy
Přírodovědkyně Alena Žákovská se přes 30 let věnuje zkoumání klíšťat a patogenních mikroorganismů způsobujících onemocnění, která přenášejí klíšťata. Sama před mnoha lety onemocněla lymskou boreliózou. „Začalo to nejasnými obtížemi, které vypadaly jako běžná viróza. Postupně se přidaly bolesti svalů a kloubů. Na boreliózu se přišlo až po roce,“ vypráví paní Alena, která s tímto chronickým onemocněním bojovala desítky let. Pro CNN Prima NEWS popsala nejen svoje problémy s touto nevyzpytatelnou nemocí, ale také čeho si po kousnutí klíštěte všímat.