Vichr o síle vichřice již v tak zkoušené Austrálii způsobil ještě větší peklo. Spojil totiž dva obrovské požáry v jeden. Noviny píší, že má velikost jako čtyři Londýny nebo chcete-li dvanáct aglomerací Prahy nebo jako polovina Středočeského kraje.
„Podmínky jsou dnes příšerné," řekl jeden z hasičských velitelů ve státě Nový Jižní Wales, když předtím měl pár dní relativního klidu a dodává: „Fouká horký suchý vítr, který se pro nás stal výzvou.“
V částech Nového Jižního Walesu a sousední Viktorie stoupají teploty nad 40 stupňů Celsia. Právě ve Viktorii se dva požáry spojily a vytvořily monster-požár o ploše více než 600 000 hektarů.
Mluvčí zdejší hasičské služby Anthony Bradstreet řekl, že požár zřejmě vznikl zapálením od blesku ze suché bouřky, kdy se srážky vypaří, aniž by zasáhly zem.
Byl vydán příkaz k evakuaci obyvatel, ale úřady upozorňují, že řada dálnic je uzavřená.
Hasiči Nového Jižního Walesu mají obavy z dneška a sobotního rána, kdy je předpovídáno extrémně vysoké nebezpečí požárů, a to díky silnému nárazovému větru. Oheň se pak může šířit velmi rychle a může změnit směr.
Austrálii sužují mohutné požáry. Sydney čelí katastrofě, kouř je až na Novém Zélandu
Každé léto se Austrálie potýká s požáry. Ty letošní jsou ale mimořádně ničivé. Stát Nový Jižní Wales dnes vyhlásil stav ohrožení, okolí Sydney hrozí podle hasičů dokonce katastrofa.
Velké lesní požáry začaly na východním pobřeží Austrálie v polovině října loňského roku. Dosud oheň pokrýval velké oblasti na jihovýchodě kontinentu ve státech Nový Jižní Wales a Victoria. Několik regionů na jižním pobřeží je pro turisty uzavřeno a jejich obyvatelé dostali příkaz k evakuaci.
Katastrofické požáry mají v Austrálii na svědomí již nejméně 26 lidských životů, zničily více než 2 000 domů a spálily asi deset milionů hektarů, tedy oblast větší než Jižní Korea nebo Portugalsko. Maximální průměrná teplota 41,9 stupňů Celsia byla zaznamenána v polovině prosince 2019. Vědci z Univerzity v Sydney odhadují, že při požárech byla zabita jedna miliarda savců, ptáků a plazů.
Rada australských pojišťoven zatím odhaduje škody na 939 milionů australských nebo 645 milionů amerických dolarů.
jihovýchodní Austrálie Zdroj: foto NASA