Žít v sousedství aktivního vulkánu není žádný med. Své o tom ví i obyvatelé ostrova Ambae, který je součástí souostroví Vanuatu v Oceánii. Úřady tam podle serveru stanice BBC kvůli nebezpečí sopečné erupce už podruhé v průběhu necelého roku nařídily kompletní evakuaci ostrova.
Sopka Manaro Voui se začala probouzet loni v srpnu. Tehdy vláda poprvé nařídila evakuaci všech přibližně 11 tisíc obyvatel ostrova. Nyní se situace opakuje. O víkendu totiž odborníci zaznamenali „menší erupci“ během které vycházel z kráteru popel a létaly žhavé kameny. Tuto aktivitu zaznamenala také družice amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
The Manaro #volcano on #Vanuatu's Ambae Island erupted today. Here's a view of the ash cloud in the South Pacific, from the #Himawari-8 satellite. pic.twitter.com/7NV5Ut9llY
— NOAA Satellites (@NOAASatellites) July 26, 2018
Úřady nechtějí nic podcenit. Sopka Manaro Voui, která měří necelých 1 500 metrů, je považována z hlediska erupcí za jednu z nejnebezpečnějších na světě. Výbuch může nastat prakticky kdykoliv. Celé souostroví Vanuatu leží v pásmu takzvaného Ohnivého kruhu. To je pásmo okolo Tichého oceánu charakteristické častým výskytem projevů vulkanické činnosti a zemětřesení. V této oblasti o celkové délce 40 000 km se nachází 452 sopek a odehrává se tam přibližně 90 % všech zemětřesení na planetě.
Takhle vypadá tichomořský ráj pokrytý popelem:
My beautiful home island covered in darkness and thick volcanic ash destroying homes and vegetation. Ambae's volcano is currently at Level 3. Praying for all the families that are waiting to be evacuated! 😞💔 #HomeIsland #Ambae #Manaro #Volcano #ForAmbae #MyLife
— Tristina Karae (@t_karae) July 27, 2018
PC: John Metojoe pic.twitter.com/tY6R8OweIm