Reportérka FTV Prima Renata Malíková měla jedinečnou možnost vyzkoušet si speciální náramek. Nejednalo se o šperk, ale náramek pro vězně. Test probíhal tak, že Renata dostala fiktivní trest, domácí vězení a na kotník elektronický náramek, tedy novinku, která se v těchto dnech testuje v Ústí nad Labem. Náramek hlídal, jestli Renata dodržuje domácí vězení. Jenže ona trest nerespektovala. Co se poté stalo?
Reportérka FTV Prima Renata Malíková si na vlastní kůži vyzkoušela, jaký život mají lidé s náramkem pro vězně. Domácí vězení si lze u soudu vykoledovat třeba za neplacení alimentů nebo výtržnictví a naší reportérce navíc vymezili konkrétní lokalitu, kam mám zakázáno chodit i v době, kdy může jít ven.
Důvodem je fakt, že v zakázané lokalitě se stal trestní čin, pro který je Renata „odsouzená“. A mohou se tam pohybovat lidé, kterým v minulosti ublížila.
Jenže Renatu lákalo jít ven. Pracovníci Probační a mediační služby ale monitorují každý její krok na obrazovce počítače. Pokud se odsouzený dopustí prohřešku, pracovníci této služby okamžitě odsouzenému volají. V jakých případech se nad odsouzeným může takzvaně přimhouřit oko?
„Obhajitelné budou situace, které jsou spojené s ochranou vlastního života,“ říká krajský vedoucí Probační a mediační služby v Ústí nad Labem Jan Odvárka.
Díky náramkům, které se nyní testují, se vězňové dostanou pod nepřetržitý dohled. Teď to v praxi vypadá tak, že potrestané namátkově kontrolují pracovníci probační a mediační služby a jezdí za nimi domů. Náramek váží 170 gramů, zbavit se ho dá, jenže?
„Jeden den strávený ve věznici vychází na 1100 korun. Naopak náklady na elektronický monitorovací systém vycházejí asi na 180 korun,“ říká mluvčí Probační a mediační služby Kristina Labohá.
S nasazením náramků do praxe se počítá s výrazným nárůstem alternativních trestů.