Vědci vyvíjejí přelomové letadlo. Má létat bez pomoci vrtulí či lopatek turbín

Vědci z Massachusettského technického institutu (MIT) přicházejí s převratným řešením v oblasti létání. Vyvíjejí malé, lehké a prakticky nehlučné letadlo, které se vzduchem pohybuje bez pomoci „pohyblivých částí, jako jsou vrtule nebo lopatky turbín, napsala agentura Reuters.

Inženýři minulý týden popsali úspěšné letové testy, kdy bezpilotní letoun nebyl poháněn za pomoci motorů spalujících fosilní paliva, ale pomocí iontového pohonu, známého také jako elektro-aerodynamický tah.

Letoun nazvaný Version 2 EAD Airframe, nebo také V2, váží pouze 2,45 kilogramu a rozpětí křídel má 5 metrů.

První let letadla bez pohyblivých částí

„Je to poprvé, co vzlétlo letadlo bez pohybujících se části,“ uvedl letecký inženýr MIT Steven Barrett, který se inspiroval fiktivním raketoplánem ze seriálu Star Trek.

Síla elektrického pole v blízkosti tenkých vláken nazývaných emitory (zářiče) v přední části křídla ionizují vzduch, což znamená, že odstraní elektrony a vytvoří nabité molekuly zvané ionty. Tyto pozitivně nabité ionty jsou přitahovány k negativně nabitým konstrukčním prvkům letadla známým jako kolektory. Když se pohybují směrem ke kolektorům, iont se srazí s molekulami vzduchu a přenesou na ně energii. Tím vzniká proud vzduchu, který letadlu dává tah.

Vědci zatím provedli 11 zkušebních letů. Letoun je zkonstruován tak, aby byl co nejlehčí, za využití materiálů jako jsou uhlíková vlákna, balzové dřevo, polystyrén nebo Kevlar.

Tagy: