Druh mořských želv karet je specifický tím, že u něj o pohlaví rozhoduje teplota. To znamená, že čím je teplejší písek, ve kterém jsou vajíčka, tím více samic se rodí. Díky tomu se ale brzy může stát, že nepoměr mezi počtem samic a samců bude čím dál větší, protože naše planeta se neustále otepluje. Díky teplotám je tak ohrožen celý druh.
Odborný časopis Current Biology otisknul prohlášení expertů z několika oceánografických institucí. Výzkum se týkal dvou geneticky odlišných populací těchto želv, žijících na Velkém bariérovém útesu v Austrálii.
Jedna ze zkoumaných populací, severní, se skládá téměř výhradně ze samic. Tato populace čítá přibližně 200 tisíc želv a fakt, že většina z nich jsou samice, je alarmující. U populace želv z jižní oblasti nebyl rozdíl mezi samci a samicemi tak markantní.
„Když jsme zkombinovali tyto výsledky s údaji o teplotách, ukázalo se, že se to děje už dvacet let a že v blízké budoucnosti zřejmě dojde k úplné feminizaci celé této populace,“ uvádí vědci ve zprávě.
A právě teplota je hlavním klíčem v otázce pohlaví mláděte. Jestli se vylíhne sto procent samců nebo samic záleží na rozdílu jen několika stupňů. Kromě vlivu na pohlaví mají vysoké teploty také vliv na větší úmrtnost karet.
„Můžeme jen doufat, že budou i roky, kdy bude chladněji, ale předpovědi naznačují, že se naopak budou teploty zvyšovat,“ uvedl pro deník Guardian přední autor práce Michael Jensen z organizace NOAA.
Experti se už dříve pokoušeli zachránit karety tím, že pokládali stínítka na místních plážích, kde se mláďata líhnou, aby tak snížili teplotu písku. Snaží se také zabránit nechtěnému odchytávání želv při lovu ryb.
Jak uvádí Jensen karety zatím nejsou nijak zvlášť ohroženy, v přírodě se jim daří. Nové informace ale mohou mít v budoucnu značný dopad na přežití celého živočišného druhu.