Veterináři se snaží bojovat proti nelegálnímu množení psů v Česku. Pomoct by mělo povinné čipování psů i další změny, které ode dneška zavádí novela veterinárního zákona pro chovatele psů i provozovatele útulků.
Všichni chovatelé musí ode dneška hlásit krajské veterinární správě, pokud chovají více než pět fen starších jednoho roku. Od této povinnosti si veterináři slibují, že by se u nás mohli omezit psí množírny.
„Další změna se potom týká budoucnosti, a to od roku 2020, kdy bude zavedeno povinné čipování psů a povinná evidence a toto čipování bude provázáno s platností vakcinace proti vzteklině,“ řekl pro televizi Prima ředitel Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Petr Šafrán.
Nová pravidla i pro útulky
Kromě chovatelů psů je novela veterinárního zákona zaměřena i na provozovatele útulků. Nově totiž zavádí pojem útulek jako zařízení pro opuštěná a toulavá zvířata a povinnost registrace, aby je mohli veterináři kontrolovat.
„Ono to souvisí, zřizování těch útulku, se zamezením množíren. Protože někdo se vydává za útulek, ale jeho vlastní činnost byla to, že tam množil bezpapírová zvířata, která dál prodával a nabízel je formou, že někde našel ta zvířata a podobně,“ vysvětlil ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semrád.
Problémy pro zájmové chovy
Jenže kromě takovéhoto obchodování se zvířaty u nás existuje i řada zájmových chovů. Tedy lidé, kteří se nalezených pejsků ujmou a starají se o ně jako dobrovolníci. „Pro tyto subjekty, jejichž úmyslem skutečně nebylo tzv. parazitovat na zvířatech nebo si na tom vydělávat nebo někde něco porušovat, pro ty to likvidační bude. Pro ty zareagovat na tato pravidla v horizontu několika týdnů, to tedy jednoduché nebude,“ obává se právnička Zuzana Rennerová.
Tito lidé by se totiž museli registrovat do čtrnácti dnů před zahájením činnosti u krajské veterinární správy. Dále by museli vést provozní řád, všechna zvířata evidovat nebo umožňovat kontroly inspektorů.