VIDEO: Boj proti Airbnb pokračuje

Rozhovor k Airbnb

Pražští radní schválili návrh, který má být základem zákona o regulaci krátkodobého ubytování známého jako Airbnb. Osnovou by měla být povinnost poskytovat obcím informace o ubytováních. Větší pravomoci by pak podle návrhu měli získat majitelé domů – k provozování Airbnb v domě by byl nutný jejich souhlas. Byty pronajímané v rámci sdílené ekonomiky by také měly splňovat stejná bezpečnostní kritéria pro provoz jako například hotelové pokoje. Opatření už p

„Tento fenomén Airbnb a dalších platforem má vliv na cenu bytů, protože pochopitelně pokud někdo může pronájmem bytu vydělat mnohem více než dlouhodobým pronájmem na základě nájemní smlouvy, tak volí tuto cestu a potom to tlačí nahoru i ceny nájmu v centru,“ říká radní hlavního města Prahy Hana Marvanová.

„Ministerstvo pro místní rozvoj tato problematika z hlediska cestovního ruchu a politiky bydlení samozřejmě velice trápí a jsem proto připravena hledat brzké řešení. Zejména některé části Prahy jsou dnes téměř vylidněné, protože jsou zde byty využívány ke sdílenému ubytování,“ uvádí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.