VIDEO: Kauza Čapí hnízdo znovu otevřena. Nejvyšší státní zástupce obnovil stíhání Babiše a Mayerové

Premiér Andrej Babiš

Vyjádření ke kauze Čapí hnízdo

Trestní stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo pokračuje. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes na tiskové konferenci oznámil, že zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání, které v polovině září vydalo pražské státní zastupitelství. Spis se tak vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci. Opozice volá po Babišově rezignaci, premiér vinu odmítá. Prezident Miloš Zeman má prý na abolici stejný názor jako Babiš.

Případ ohledně údajného dotačního podvodu u farmy Čapí hnízdo dále pokračuje. Kromě premiéra Babiše trestnímu stíhání nadále čelí i členka společnosti Jana Mayerová. Naopak stíhání Babišových rodinných příslušníku bylo definitivně zastaveno.

„V současné době není důkazní situace na to, aby mohla být věc obžalována, nebo zastavena," uvedl Zeman s tím, že je nutné v případě obou stíhaných ctít presumpci neviny.

Celý spis se tak vrací k dozorujícímu státnímu zástupci Pavlu Šarochovi, pro kterého je Zemanův právní názor závazný. Šaroch tedy bude muset provést úkony a doplnění podle nařízení nejvyššího státního zástupce.

Andrej Babiš jakékoliv provinění dlouhodobě odmítá. Prezident Miloš Zeman má podle premiéra na abolici, tedy zastavení trestního stíhání, v kauze Čapí hnízdo stejný názor. Premiér po rozhovoru se Zemanem pro ČTK napsal, že ji prezident navrhovat nebude.

Na rozhodnutí nejvyššího státního zástupce nenechaly dlouho čekat politické reakce. „Pokud Andrej Babiš sám neodstoupí z pozice premiéra, je na místě svolání mimořádné schůze sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Budu iniciovat schůzku opozičních stran ke koordinaci postupu,“ uvedla na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

K odstoupení premiéra vyzvali například i předsedové ODS a Pirátů:

Další poslanci, jako třeba předseda KDU-ČSL Marek Výborný a místopředseda STAN Jan Farský, považují za nešťastné, že se řeší složitosti kolem osoby Andreje Babiše místo důležitějších věcí. Výborný nazval Babiše „koulí u nohy české politiky“.

ODS vyzvala Andreje Babiše k odstoupení na tiskové konferenci. „Před deseti lety by nikoho nenapadlo, že někdo s těmito problémy může být vůbec premiérem vlády České republiky,“ řekl novinářům Petr Fiala, který Babiše také vyzval k tomu, aby odmítl případnou abolici od Miloše Zemana.

Babiš: Nic protizákonného jsem neudělal, abolici nechci

Andrej Babiš v reakci na rozhodnutí Nejvyššího státního zástupce znovu zopakoval, že neudělal nic v rozporu se zákonem. „Jsem rád, že došlo k zastavení stíhání mé rodiny,“ řekl na tiskové konferenci.

Ohledně případné abolice od Miloše Zemana se Babišovo stanovisko prý nezměnilo. „Znovu opakuji, že jsem neudělal nic protizákonného,“ argumentuje předseda vlády. Prezidenta prý požádá, aby abolici nenavrhoval. „Není důvod na žádnou abolici, já jsem nic neudělal,“ dodává.

Poslední čtyři roky označil Babiš za „mediální teror“. Podle premiéra vytváří média špatnou atmosféru a kazí jméno České v republiky v zahraničí. „Já jsem v pohodě,“ komentoval celou situaci.

Tagy: