VIDEO: Nejméně 5 mrtvých a 21 zraněných. Dorian pokračuje v devastacích. S obavami ho vyhlíží Florida

Hurikán Dorian devastuje Bahamy

Hurikán Dorian devastuje Bahamy

Hurikán Dorian se zastavil nad severozápadními Bahamami a pokračoval v katastrofických devastacích zasažených oblastí. Stěnami vody, které dosahovaly až druhých pater budov, uvěznil lidi na střechách ostrovu Abaco a Grand Bahama. Podle agentury AP nejméně pět lidí zemřelo a jednadvacet zraněných bylo letecky přepraveno do hlavního města.

„Jsme uprostřed historické tragédie,“ uvedl premiér Hubert Minnis v reakci na pokračující silné větry a deště, které postihly severozápadní ostrovy. „Devastace je bezprecedentní a rozsáhlá.“

Oslabení na hurikán třetího stupně

V úterý ráno síla větrných bouří klesla na 193 km/h, což představuje hurikán kategorie 3 (z celkově pěti možných stupňů) a pohyb hurikánu se téměř zastavil. Ačkoliv střed hurikánu zůstává na moři, stovky lidí na Floridě, v Georgii a Jižní Karolíně byly evakuovány, než se bouře podle očekávání přesune k východnímu pobřeží, kde by mohla způsobit životu nebezpečné povodňové bouře. Několik velkých letišť oznámilo letová pozastavení.

Americká pobřežní stráž přepravila minimálně jednadvacet zraněných lidí z ostrovů Abaco, které Dorian zasáhl v neděli větry o síle 295 km/h s poryvy o rychlosti až 355 km/h, což představovalo sílu odpovídající pouze tzv. „Labor day“ hurikánu o síle 5 z roku 1935, kdy ještě hurikány nebyly pojmenovávány.

Americké národní centrum pro hurikány očekávalo, že se Dorian v úterý pomalu začne pohybovat východním, severovýchodním směrem, zatímco ještě ráno devastoval ostrov Grand Bahama. Podle centra by cesta hurikánu měla pokračovat „nebezpečně blízko východního pobřeží Floridy od pozdějších hodin úterka až do středy večer a poté od středy večer a během čtvrtka nebezpečně blízko břehů Georgie a Jižní Karoliny“.

Tagy: