VIDEO: Ničivá tornáda v Tennessee za sebou zanechala spoušť!

 Tornáda, která se přehnala americkým státem Tennessee, zabíjela ZDROJ: CNN

Nejméně 25 lidí zabila tornáda, která se přehnala americkým státem Tennessee a dnes časně ráno místního času (kolem poledne SEČ) zasáhla město Nashville a okolí. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady. Předchozí bilance hovořila o 22 obětech.

Tennessee je jedním ze 14 států, v nichž se konají primární volby amerických demokratů. Soud kvůli následkům tornád rozhodl, že všechny volební místnosti mohou zůstat otevřeny až do 21:00 hod. (4:00 SEČ).

"Udeřilo tak rychle, že řada lidí neměla čas se ukrýt," sdělil starosta okresu Putnam Randy Porter s tím, že mnoho z těchto lidí v době příchodu bouře spalo.

Tornádo pobořilo asi 140 budov a 44 000 tisíc lidí připravilo o dodávky elektřiny, napsala agentura AP s odvoláním na úřady.

Poničené budovy a zraněné hlásí hlavně východní předměstí Nashville Mt. Juliet. "Jsou tu plynová potrubí, ze kterých uniká plyn, elektrické vedení stržené na zem a ke zraněným jsou přivoláváni záchranáři," uvedlo místní oddělení policie. "Pokračujeme v pátrání po zraněných," dodali policisté. Zasaženo je i centrum města, kde vichr vyrazil okna historického kostela.

Guvernér Bill Lee řekl, že několik lidí se stále pohřešuje. "Máme mrtvé v celém státě," dodal. Státním zaměstnancům, kteří nejsou na svých postech nezbytní, doporučil zůstat doma, dokud z vrtulníku nezhodnotí škody.

Tornáda, jež zasáhla Tennessee, byla součástí bouří, jež se přehnaly východem USA od Alabamy na jihu po Pensylvánii na severu. Silně prší ve dvou ze 14 států, jichž se týkají dnešní primárky.

"Je tu pár tragických případů. V jednom spadl na auto strom. Asi dvě desítky lidí skončily v nemocnici," uvedl podle televize CNN starosta Nashvillu John Cooper. Dodal, že v oblasti Nashvillu je 169 volebních místností a pro 15 z nich muselo být určeno náhradí volební místo. V některých okrscích se volební místa otevřela se zpožděním a to se očekává i v případě ohlášení výsledků.

Obyvatelka jedné z tornádem zasažených oblastí, která neuvedla své jméno, řekla televizi WTVF, že tornádo ji probudilo ze spánku, když jí z dvojdomku odtrhlo část střechy. "Mám štěstí, že se moje strana neutrhla, ale střecha na druhé polovině je úplně stržená," řekla. "Když jsi uvnitř, je to dobré. Ale jakmile vyjdeš ven a uvidíš, co se stalo, je to špatné," dodala. Podle energetiků je bez proudu 44 000 odběratelů. Škody utrpělo i místní letiště, vzdálené asi 12 kilometrů od centra města. Tornádo tam zničilo několik hangárů.

iPrima/CNN/ČTK

Tagy: