
Rozhovor s Janem Hamáčkem
Tísňové linky zpřesnily lokalizaci těch, kteří potřebují pomoc. A to s přesností jen na pár desítek metrů. Stačí k tomu chytrý telefon, který má už většina z nás. Ve chvíli, kdy tísňovou linku vytočíte, automaticky se odešle záchranářům vaše přesná poloha. Policisté si od toho slibují i menší zneužívání těchto volání.
Kdybyste včera volali na jednu z tísňových linek, 150, 158, 155 a nebo na tu evropskou 112, dokázali by vás záchranáři zaměřit s přesností na 3 kilometry. Dnes už je tomu jinak. Pokud zavoláte na jakoukoli tísňovou linku, zaměří vás s přesností na pouhých 30 až 50 metrů.
Když vytočíte linku 112, tak váš mobilní telefon v první fázi zjistí, jakou má kapacitu baterie, jestli vůbec umožní lokalizaci zajistit. Pokud ano, tak zapne GPS. Každý chytrý telefon totiž dnes už GPS má a v podstatě vygeneruje textovou zprávu, která se odešle na číslo tísňové linky.
„Pokud někdo utrpí zranění, zavolá si záchrannou službu a omdlí, tak ti záchranáři vědí v okruhu 30 metrů, kde se nachází a to je velký krok kupředu,“ zmínil v rozhovoru mimo jiné ministr Jan Hamáček.
Textová zpráva, která se z vašeho telefonu automaticky odešle, obsahuje i takové údaje, jako je nadmořská výška. Díkytomu ti, co vám jedou na pomoc, zjistí třeba i to, v jakém jste patře.