VIDEO: Studentský lídr v Hongkongu opustil vězení

Studentský lídr v Hongkongu opustil vězení

Studentský lídr v Hongkongu opustil vězení a vyzval správkyni k odstoupení

V Hongkongu propustili někdejšího lídra studenských protestů Joshuu Wonga. Pár kroků od brány věznice promluvil před kamerami a vyzval k rezignaci správkyni území Carrie Lamovou.

Před bránou vězení na Wonga čekaly desítky televizních štábů a novinářů. Dvaadvacetiletý mladík před nimi vyzval k demisi správkyni Hongkongu Carrie Lamovou. „Musí přijmout zodpovědnost a odstoupit,“ řekl mimo jiné Wong. Podle agentury AP masové protesty už přiměly Lamovou k omluvě za „nedostatky v práci vlády“. V sobotu správkyně odložila také schvalování kritizovaného zákona o vydávání podezřelých, mj. do Číny, na neurčito. Demonstranti ale požadují, aby se návrh zákona zrušil úplně.

Joshua Wong byl hlavní osobností tamních studentských protestů v roce 2014. Mladík byl odsouzen ke třem měsícům vězení loni v lednu za pohrdání soudem. Během protestů spolu s několika dalšími demonstranty neopustil místo, které soud nařídil vyklidit. Proti verdiktu se Wong odvolal a byl propuštěn na kauci. Letos v květnu mu odvolací soud trest snížil na dva měsíce.

V Hongkongu se už několik měsíců konají protesty za stažení návrhu zákona umožňujícího vydávat podezřelé do pevninské Číny.

V neděli se demonstrací účastnily podle organizátorů téměř dva miliony lidí. Dnes se v sedmimilionovém Hongkongu chystá protestní stávka.

Čtěte komentář: Nečekané. Do milionových protestů v Hong Kongu se na rozdíl od předchozích zapojují také byznysové kruhy

Tagy: