VIDEO: Továrny u hranic s Polskem v problémech – na směny nepřijely tisíce zahraničních dělníků

Rozhovor s personální manažerkou firmy Hrádek nad Nisou Ditou Novotnou

Fabriky u hranic s Polskem se dostaly do vážných problémů. Rozhodnutí polských úřadů uzavřít kvůli šíření koronaviru většinu hraničních přechodů s Českem znamená, že do práce nepřijely tisíce zahraničních dělníků, na kterých jsou zejména firmy v automobilovém průmyslu závislé. V některých firmách tvoří Poláci až polovinu pracovní síly. Na mnoha místech hrozí, že se výroba zastaví a to by postihlo i české zaměstnance.

V Libereckém kraji zůstal v provozu jediný přechod do Polska – z Harrachova do Jakuszyc. Ten je ale pro pracovníky v průmyslových zónach na Liberecku hodně z ruky. Polský dělník z příhraničního města Bogatynia to má běžně do práce v Hrádku nad Nisou zhruba třináct kilometrů.

Momentálně by mu jen cesta do práce kvůli objížďce přes Harrachov zabrala minimálně tři hodiny. Po osmihodinové směně by jej čekala i stejně dlouhá cesta zpět. Není divu, že do práce nepřijel z Polska téměř nikdo.

V mnoha firmách přitom Poláci tvoří až polovinu zaměstnanců. Podle manažerů firem v současném stavu dokážou fabriky udržet provoz maximálně dva, tři dny.

Ministerstvo zahraničí podle své mluvčí o problému ví, jenže s Polskem zatím nedokáže najít společnou řeč. Vláda našich severních sousedů na přísných opatřeních na přechodech trvá, nechce pohyb přes hranici dovolit ani pendlerům, které by Češi pustili až sto kilometrů do vnitrozemí.

Tagy: