VIDEO: Vzkaz starostů Českého ráje: Zůstaňte doma, nejezděte k nám

Vzkaz výletníkům od starostů z Českého ráje.

Zůstaňte doma, nejezděte k nám, takový vzkaz všem výletníkům posílají starostové z Českého ráje. Před víkendem zavírají turistická parkoviště a instalují zákazové značky. Chtějí zabránit opakování situace z minulého týdne, kdy do oblíbené lokality přijely tisíce lidí.

Liberecký kraj na krizovém štábu vytvořil dlouhý seznam turisticky atraktivních míst, kde bude zakázáno parkovat, ať už na parkovištích nebo podél silnic. Na dodržování pravidel budou dohlížet hlídky policie i strážníků.

Minulý víkend byl podle starostů z Českého ráje odstrašující – přijelo víc lidí než o prázdninách, tedy v top sezóně. Mnoho výletníků přitom nerespektovalo nařízení, že nemá být více lidí pohromadě, někteří neměli ani roušky. Podle hygieniků by se to už nemělo opakovat.

„Musíme si uvědomit, že teď už se nákaza nešíří tím, že ji někdo přiveze z dovolené, hlavní způsob přenosu je aktuálně v rámci rodiny, kontaktů s příbuznými při návštěvách a právě při volnočasových aktivitách,“ zdůrazňuje ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Vladimír Valenta. Podotýká přitom, že stále platí možnost vyrazit do přírody, ale jen s členy nejužší rodiny a tak, abychom se vyhnuli úzkým kontaktům s dalšími lidmi.

Podle starostů – kdo chce na procházku, měl by zůstat v okolí svého města a vyrazit nejlépe pěšky mimo značené turistické trasy. Je spousta krásných míst v Českém ráji, která jsou trochu zapomenuta, všichni místní je určitě znají, tak tam vyražte. A vy, co k nám jezdíte z větší dálky, tak si vzpomeňte na to, že je karanténa a zůstaňte doma,“ vzkazuje starosta Turnova Tomáš Hocke.

Zákazové značky mají zůstat na svých místech až 60 dní. Omezení pro výletníky chystají i v dalších atraktivních lokalitách, jako jsou například Lužické nebo Jizerské hory.

Libor Tampier

Tagy: