Vládní experti řeší sdílenou ekonomiku. Jaké změny čekají Uber a taxikáře?
Vládní expertní skupina začala na Úřadu vlády jednat o možných úpravách fungování tzv. sdílené ekonomiky. Problematiku sdílení služeb prostřednictvím mobilních aplikací v nedávné době zviditelnily protesty pražských taxikářů. Podle vládního zmocněnce pro digitální agendu Ondřeje Malého je zřejmé, že regulace v oblasti sdílené regulace je nutná. Ministerstvo dopravy zase na jednání šlo například s návrhem, aby v budoucnu bylo možné používat místo taxametru mobilní aplikaci.
„Jdu si na jednání především poslechnout názory našich partnerů z ostatních resortů a samozřejmě i zástupců obou dvou statutárních měst, které jsme pozvali, tedy Prahy a Brna,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima před jednáním koordinátor digitální agendy ČR Ondřej Malý. Připustil, že k řešení dnes skupina dospět nemusí, přál by si ale alespoň nějaký smysluplný průlom.
Podle jeho mínění momentálně digitální platformy, jako jsou Airbnb a Uber, fungují „na hraně“. „Je asi jasné, že k nějaké regulaci musí dojít. Došlo k ní ostatně i v mnoha jiných městech- jak v Evropě, tak ve Spojených státech, jsou různé formy, jak ty digitální formy postihnout a předpokládám, že přesně o tomto se dnes budeme bavit,“ upřesnil Malý.
Aplikace místo taxametru?
V oblasti taxislužby ministerstvo dopravy zvažuje, zda nepostavit na roveň data o přepravě získaná prostřednictvím mobilních aplikací a klasických taxametrů za předpokladu, že bude mít stát možnost tato data kontrolovat. „Je to předmětem jednání především s ministerstvem průmyslu a obchodu,“ uvedl náměstek ministra dopravy Ladislav Němec. Němec si nemyslí, že by měla vzniknout oficiální aplikace, každý provozovatel by měl vlastní.
„Zákazník by si musel objednávat službu jen prostřednictvím aplikace, nemohl by zastavit vozidlo běžně na ulici,“ dodal. Ministerstvo také navrhuje umožnit, aby místo označení taxi na střeše mohlo být auto pro přepravu označeno pouze nálepkou jako v některých evropských zemích.
Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) novinářům řekl, že společnost Uber podle něj nenaplňuje všechny požadavky zákona. „Na druhou stranu chápu, že veřejnost požaduje, aby služby byly jednoduché, kontrolovatelné přes mobilní aplikace. Proto se snažíme najít kompromis,“ uvedl. Vyslovil se pro zrušení taxametrů a jejich nahrazení virtuálními.
Brno zakázalo Uber! Populární služba musí skončit a taxikáři slaví vítězství
Není to tak dlouho, co v Brně odstartovala populární alternativní taxislužba Uber. A teď musí skončit.
Vedle Uberu vyvolává spory i aplikace Airbnb
Kromě taxikářů, kteří se nejčastěji vymezují právě proti americké společnosti Uber, vyvolává spory využívání aplikace Airbnb pro krátkodobý pronájem bytů a nemovitostí turistům. Neregulované využívání podobných aplikací vede podle kritiků k růstu cen nájemního bydlení a představuje nekalou konkurenci ubytovacích zařízení.
Návrh na regulaci sdíleného bydlení nedávno představila Hospodářská komora. Ubytovatelé by podle komory měli mít živnostenské oprávnění, pokud nemovitost pronajímají dlouhodobě. Navrhuje i povinnost vést evidenční knihu hostů, ze které by vyplývalo řádné odvádění místních a lázeňských poplatků a hlášení ubytovaných osob na policii, jakou mají i klasické hotely nebo penziony.
Problematiku sdílené ekonomiky kromě české vlády řeší Evropská komise. Výsledek jejího rozhodování se podle ministerstva dopravy očekává v listopadu.
Autor: sou, ČTK