Jihoafrická republika trpí nebývalým suchem trvajícím už dlouhé tři roky. Situace je natolik vážná, že je tamní armáda nucena rozdávat vodu na příděl. Kapskému městu totiž zbývá voda na posledních 90 dní. V brzké době tak půjde o první světové velkoměsto, které se ocitne bez vody.
Časopis Time informoval své čtenáře o kritické situaci v Kapském městě. Podle časopisu by poslední kapka vody měla být vyčerpána 22. dubna.
Obyvatelé se dělí na dvě skupiny. Jedni si uvědomují hloubku problému a s vodou šetří, jak jen je možné, a druzí si naopak krizi nepřipouští. „Někteří stále zalévají své trávníky a koupou se ve svých bazénech plných vody a ještě se u toho smějí. Nakonec zřejmě jen zaplatí pokutu,“ zlobí se obyvatelka Kapského města Petronella van Shalkwyková.
Studie: Pytláci v Africe zabíjí méně slonů. Obchod se slonovinou ale roste
Už pátý rok po sobě počet slonů zabitých pytláky v Africe stále klesá. Zato nelegální obchod se slonovinou dosahuje podle studie CITES rekordní nárůstu. Loni bylo podle úřadů zabaveno až 40 tun slonoviny.
„Možná že jde už o apatii, ale pokud nezačne pršet, šetření s vodou je jediná zbraň, kterou máme. Na tom závisí naše přežití,“ říká členka vodohospodářského výboru Xanthea Limbergová.
Vláda už obyvatele města čítajícího čtyři miliony lidí upozornila, že až nastane „den nula“, voda bude pouze na příděl. Armáda bude střeži na 200 výdejních míst a každý občan bude mít nárok jen na 25 litrů vody denně. Pro srovnání- v Praze je spotřeba vody na osobu asi 108 litrů denně s tím, že nejvíce vody spotřebujeme při osobní hygieně.
Klimatologové tuto situaci považují za výjimečnou. Podle nich k ní dochází jednou za dlouhých tisíc let a můžou se do ní dostat i jiná místa na planetě. I přes černé vyhlídky ale vláda stále věří, že zaprší. Navíc investuje do odsolování mořské vody a plánuje hlubší vrty, ze kterých by mohla vodu čerpat.