Neuvěřitelných 9,8 miliardy korun zaplatil neznámý kupec za obraz italského renesančního malíře Leonarda da Vinciho, který zobrazuje Ježíše Krista. Podle aukční síně Christie´s se dílo stalo nejdražším obrazem, který se kdy v dražbě prodal. Informaci uvedla světová média.
Odhady před aukcí udávaly hodnotu obrazu 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun), konečná částka tak vyrazila dech. Aukce, která podle agentury AFP, trvala pouhých 19 minut, začala na částce 70 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). Dílo, které umělec pojmenoval Salvator Mundi (Spasitel národa), se nakonec prodalo za neuvěřitelných 450,3 milionu dolarů (9,8 miliardy korun).
Obraz Salvator Mundi podle odhadů vznikl někdy kolem roku 1500. Odborníci tak soudí podle jemnosti obličejových kontur, které jsou typické pro Da Vinciho díla po roce 1500. Na obraze je Kristus oblečen do renesančního oděvu a s pozvednutou pravou rukou uděluje požehnání. V levé ruce drží křišťálovou kouli.
Ježíš Kristus byl jediným da Vinciho obrazem, který se nacházel v soukromém vlastnictví. Experti uvádějí, že umělec za svůj život namaloval jen něco kolem 20 obrazů, včetně slavné Mony Lisy. Do dnešní doby se dochovalo podle odhadů jen 15 nebo 16 pláten.
Nejslavnější obraz Leonarda da Vinciho Zdroj: Pixabay
Ztracený obraz
Zvláštností díla Salvator Mundi je fakt, že v historii několikrát zmizel. První zmínky o obrazu jsou vedeny z počátku 17. století ve sbírce Karla I. Stuarta. V 18. století dílo ale zmizelo. Objeveno bylo v roce 1900 jako dílo Leonardova následovníka Bernardina Luiniho. Na fotografii z roku 1912 je zřejmé, že dílo prošlo změnami. Jak obličej, tak i vlasy byly přemalovány. V roce 1958 byl na aukci Sotheby´s prodán za 45 liber a zmizel znovu na dlouhých 50 let. Poslední objev je z roku 2005, kdy se Salvator Mundi objevil na aukci ve Spojených státech.
Posledním majitelem vzácného díla byl nejmenovaný sběratel z Evropy, který ho v roce 2011 vydražil po unikátní výstavě v Londýně.
Doposud nejdražší částkou, za jakou byl doposud koupen nějaký obraz, bylo 300 milionů (6,5 miliardy korun). Totožnost posledního kupce zatím není známá.