Pro běžného Evropana asi nepochopitelná záležitost, pro obyvatele indonéské provincie Ačeh poměrně pravidelné představení. Řeč je o veřejném trestání za sexuální delikty. Ovšem delikty typu dobrovolný předmanželský sex. Právě kvůli tomuto „zločinu“ byli ve středu zbiti rákoskou dva mladí lidé. Jiný mladík vyfasoval kromě mrskání i pobyt ve vězení.
Sto ran rákoskou každému. To byl trest pro pár mladých lidí (oba 22). Provinili se tím, že spolu provozovali sex, aniž by byli v manželském svazku. Oba nešťastníky doplnil ještě 19letý mladík. I on dostal za sex s nezletilou dívkou 100 ran. Jeho ale na rozdíl od zmrskaného páru čeká kromě léčení ran i pět let ve vězení.
Bizarní představení se odehrálo na stadionu ve městě Lhokseumawe, které leží v silně konzervativní indonéské provincii Ačeh. Veřejnému mrskání přihlížely desítky lidí. Akt musel být podle přítomného reportéra agentury AFP několikrát přerušen. Stalo se tak ve chvílích, kdy se trestaná dívka zhroutila bolestí a dozorující úředník mrskání zastavil. Po kontrole lékaře se opět pokračovalo.
Veřejné tresty jsou v oblibě
Podobné veřejné tresty nejsou v této oblasti ničím výjimečným. Ačeh je přitom jedinou provincií nejlidnatější muslimské země na světě, kde se praktikuje islámské právo šaría. Veřejné bičování či rány rákoskou hrozí těm, kteří byli usvědčeni například z hazardu, konzumace alkoholu, sexu s osobou stejného pohlaví nebo právě z mimomanželských vztahů. Podle listu Daily Mail proběhlo v Ačehu od počátku roku 2016 minimálně 16 veřejných bičování či mrskání.
Po zrušení těchto praktik dlouhodobě volají lidskoprávní organizace. K ukončení vyzval také sám indonéský prezident Joko Widodo. Nezdá se ale, že by tato představení měla v nejbližší době z veřejného života v autonomním Ačehu zmizet.
Problém tkví především ve značné oblibě těchto praktik mezi obyvateli Ačehu. Centrální vláda musí být navíc při jednání s představiteli pětimilionové provincie velice obezřetná. Příměří mezi místními separatisty a indonéskou vládou z roku 2004, které ukončilo desítky let bojů, sice stále trvá, je ale poměrně křehké. Právě zavedení práva šaría v rámci zvýšené autonomie bylo jedním z hlavních požadavků separatistů.