Americké regulační úřady daly minulý týden zelenou genetické modifikaci lososů. Ti tak díky upravené DNA za pomoci DNA jiných rybích druhů mohou růst zhruba dvakrát rychleji, než je normálně běžné. Informovala o tom agentura AP.
Geneticky modifikovaný losos atlantický je firmou pojmenován AquAdvantage a jeho DNA je modifikována DNA dalšími rybími druhy tak, aby rychleji rostl, což podle společnosti pomůže pokrýt rostoucí poptávku po těchto rybách a zároveň povede ke snížení nákladů. Jedinci jsou chováni jako sterilní samice v nádržích, nicméně testy nedokázaly plně potvrdit, že jsou samice stoprocentně sterilní, což by v případě jejich úniku do volné přírody mohlo teoreticky vést k narušení ekosystému.
Dostanou geneticky upravení lososi zelenou?
Úřad pro potraviny a léčiva uvedl, že stáhne upozornění, které zabraňovalo společnosti AquaBounty v dovozu lososích jiker do jejího zařízení v Indianě, kde bude následně chov lososů probíhat až do okamžiku jejich prodeje pro konečnou spotřebu. Úřad uvedl, že tuto činnost povolil i z důvodu zavedení nových nařízení, které po společnostech vyžadují, aby uváděly, které potraviny jsou „bioinženýrské“ (geneticky modifikované).
Vstřícný krok úřadu přichází navzdory probíhajícímu soudnímu sporu, spotřebitelské a environmentální skupiny napadají právě tuto problematiku.
Divoká Amazonka překvapila: Na břehu řeky se objevila mrtvá velryba!
Obyvatelé břehů řeky Amazonky v pátek asi jen těžko věřili vlastním očím. Přibližně 15 metrů od koryta řeky totiž ležela mrtvá velryba. Vědci nyní zkoumají, jak přesně se obří mořský savec do džungle dostal.
Losos prvním geneticky upraveným zvířetem schváleným ke konzumaci
Společnost AquaBounty byla založena v roce 1991 a dlouhá léta pracovala na přezkumu bezpečnostních a regulačních překážek v souvislosti s prodejem ryb v USA. V roce 2015 se stal losos prvním geneticky modifikovaným zvířetem, které Úřad pro potraviny a léčiva schválil k lidské spotřebě. Následně však úřad vydal upozornění, které zabránilo společnosti v dovozu jejích rybích jiker až do doby, dokud nebudou vyřešeny pokyny pro geneticky modifikované potraviny.
Ředitelka AquaBounty Sylvia Wulf uvedla, že společnost očekává, že získá finální certifikaci pro své zařízení v Indianě v řádu týdnů. Lososí jikry pak budou moci být dovezeny z výzkumného centra společnosti z Kanady a budou asi 18 měsíců růst, než dosáhnou asi 4,5 kilogramu.