„Je to úplně jiný sport,“ říkával například Jaromír Jágr, když se musel přeorientovat na hru na širších evropských kluzištích. Soutěže v Severní Americe se hrají odlišným stylem než v Evropě. Mezinárodní hokejová federace IIHF dospěla k názoru, že přišel čas hokej jako sport sjednotit. Na kongresu v Bratislavě to oznámil René Fasel. Velké akce by se měly hrát na úzkých kluzištích a trend by měl zasáhnout všechny evropské soutěže.
Rozměry hokejové plochy jsou v Evropě standardně 60 x 30 metrů. V zámoří je šířka kluziště 26 metrů. Když sledujete zápasy a porovnáváte například českou nejvyšší soutěž či KHL se zámořskou NHL, jedná se o dva rozdílné styly hokeje. Široká evropská kluziště jsou nakloněna technickým typům hráčů a dobrým bruslařům. Puk se do útočného pásma dostává většinou kombinací a přebruslením protihráčů. V NHL se puky do útočného pásma většinou nahazují a probíhá o ně tvrdý souboj dojíždějích hráčů.
Úzké kluziště hru zrychluje, protože dva chybějící metry na každé straně dělají z každé střely i od mantinelu nebezpečnou situaci. Brankáři si musí dávat větší pozor, hráči jsou pod větším tlakem. Nicméně oba styly mají to své a najdete zapřené příznivce evropského i zámořského stylu. „Přestože v NHL hrají ti nejlepší z nejlepších, tak mě ten hokej nebaví. Samozřejmě, že play-off má obdivuhodné tempo, ale stejně se raději podívám na českou extraligu nebo mistrovství světa, kde více vyniká technika hráčů,“ vysvětluje fanoušek Jiří Novotný, který je pravidelným divákem nejen české soutěže, ale i KHL a reprezentačních turnajů.
Oficiálně potvrzeno! Mistrovství světa v hokeji v roce 2024 uspořádá Česká republika
Hokejové mistrovství světa v roce 2024 se uskuteční v České republice. Dějišti šampionátu budou města Praha a Ostrava, stejně jako tomu bylo při organizaci v letech 2004 a 2015. O rok dříve se bude hrát světový šampionát v Rusku v Petrohradu a v roce 2025 se uskuteční ve Švédsku a Dánsku. Potvrdil to kongres Mezinárodní hokejové federace v dějišti probíhajícího MS v Bratislavě.
„Hokej je rychlejší, zábavnější. V podstatě i střela od mantinelu je gólová šance, je to velká změna,“ říkal reprezentační brankář Pavel Francouz, když hodnotil svou první sezónu za mořem. Oba styly hokeje si nachází své fanoušky. Proto můžeme čekat, že nové doporučení IIHF vyvolá velké diskuze a pravděpodoně i nevoli evropských fanoušků.
„Osobně si myslím, že dnes je hokej na nejvyšší úrovní v historii. Do NHL se prosazuje hodně mladých hráčů. Pro fanoušky je to jiný sport, než jaký jsme tu měli před dvaceti lety. Nebo dokonce i před pěti. Je na vysoké úrovni, je bezpečný a nejatraktivnější, co kdy byl. A my musíme diskutovat, jak přistoupit k úzkému ledu. Jsem opravdu ohromený úrovní hokeje, jaký se na něm hraje,“ prohlásil Fasel.
Doporučení platí okamžitě. Na úzkém ledě by se tak mohlo hrát už příští rok na mistrovství světa ve Švýcarsku. Novinářům to potvrdil generální sekretář Českého hokeje Martin Urban. „Zúžit kluziště nikdo nemůže nutit kluby ani týmy v jednotlivých zemích. Je ale vydáno doporučení, a to proto, aby byl hokej pro diváky zábavnější,“ řekl. Úzké kluziště si už dříve dobrovolně vybraly i některé české kluby.