Výraznější vystavování takzvanému modrému světlu, které vyzařují například smartphony nebo počítače, urychluje stárnutí. Tvrdí to studie Oregonské státní univerzity, v rámci níž vědci na základě octomilek zjistili, že nasáváním LED vln dochází k rozkladu mozkových buněk, uvedl server Daily Mail.
Vědci ve svém výzkumu zjistili, že vystavování modrému světlu, dokonce i když nejde o záření přímo do očí, může urychlit proces stárnutí. Vedoucí autor studie, profesor Jaga Giebultowicz, uvedl, že světlo dramaticky snížilo životnost octomilek. Jeho studie zkoumala efekty běžných LED vln na tento druh hmyzu, jelikož sdílí s člověkem podobné buněčné rysy.
Modré světlo zkrátilo octomilkám život o 15 %
Octomilky vystavené dvěma dvanáctihodinovým cyklům modrého světla a tmy žily v průměru o 15 procent kratší život, než mušky, které byly na místo modrého světla vystaveny tomu přirozenému. Ty, které byly vystaveny modrému LED světlu, utrpěly poškození mozkových neuronů a sítnicových buněk, které se projevovalo sníženou schopností chodit po stěnách. Dokonce i relativně slabé modré světlo osekalo délku života mušek od pěti do patnácti procent.
Kromě klasických octomilek byli součástí studie i mutanti bez očí. A dokonce i tito mutanti při vystavení záření utrpěli mozková poškození. Toto zjištění naznačuje, že škodlivé účinky LED vln tak nejsou pouze výsledkem záření přímo do očí.
Lidský mozek je vystaven řádově nižšímu záření
Nicméně profesor Giebultowicz zatím poukazuje na to, že výsledek nemůže být úplně aplikován na člověka, protože jeho mozek je v porovnání s octomilkami vystaven mnohem menšímu záření než mozky mušek.
Autoři studie upozornili na to, že pro zdravé lidské i zvířecí tělo je zásadní přirozené světlo, které stimuluje „tělesné hodiny“, které posléze regulují mozkovou aktivitu, hormonální produkci nebo regeneraci buněk. LED technologie s dlouhou životností energetickou efektivitou a finanční nenáročností během poslední dekády pohltily zhruba polovinu obecného trhu s osvětlením.