CNN Prima News buňky

buňky

Výpis příspěvků ke štítku „buňky“

Omikron nepoškozuje plíce jako jiné mutace, tvrdí vědci. Vysvětlili, proč je nakažlivější

Stále více výzkumů ukazuje, že omikron infikuje spíše krk než plíce. To může podle vědců vysvětlovat, proč je sice nakažlivější, ale méně smrtelný než ostatní varianty covidu. Šest studií, které byly publikovány koncem minulého roku, poukazují na to, že omikron poškozuje plíce pacientů daleko méně. Studie nyní musí ještě posoudit další vědci.

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Úspěch českých vědců. Vyvinuli protirakovinnou látku, zabíjí nádorové buňky

Novou protinádorovou látku vyvinul vědecký tým z Česka. Látka nazvaná mitoDFO využívá toho, že nádorové buňky potřebují více železa. Blokuje tak jeho zpracování, což zabraňuje nádoru v růstu. Článek o výzkumu publikoval časopis Cancer Research, uvedla za Akademii věd ČR (AV) Eliška Zvolánková. Tým si už zažádal o patenty v Evropské unii a ve Spojených státech.

Vědci v lidském mozku odhalili „zombie geny“. Vyvíjejí aktivitu i desítky hodin po smrti

Ačkoliv většina dosavadních výzkumů naznačuje, že v mozku se všechny procesy v okamžiku smrti postupně zastaví, nová americká studie odhaluje, že některé geny krátce po smrti naopak zvyšují aktivitu a dokáží přežít i desítky hodin. Informoval o tom web Daily Mail. Tým vědců z americké University of Illinois Chicago zjistil, že takzvané zombie geny po smrti člověka zvyšují aktivitu a rostou do obřích rozměrů.

Z Liberce na Harvard: Čeští studenti se podílí na vývoji umělé ledviny

Dvojice mladých vědců z liberecké Technické univerzity dostala šanci podílet se na unikátním vývoji umělých lidských orgánů. Na prestižním Wyssově institutu na univerzitě v Harvardu několik měsíců pomáhali vylepšit tzv. orgán na čipu. Miniaturní verze lidského orgánu slouží k testování účinků léků a také jako zkušební model, například pro vývoj umělé ledviny.

Budeme brzy jíst „kultivované maso“ vyšlechtěné v misce? Podle některých by to bylo efektivnější a humánnější

Tělo zvířat se neskládá pouze ze svalů - tedy masa, které převážně jíme - ale z vnitřních orgánů, kostí a kůže, které většina lidí nekonzumuje. Chov zvířat vyžaduje také potravu, vodu, prostor, určité zacházení. Zemědělci na jejich chov vynakládají velké množství energie a zdrojů a vzniká množství odpadu. Vědci věří, že humánnější, méně nehospodárné a efektivnější by bylo produkovat pouze ty části zvířat, které člověk spotřebuje, uvedl serve