Američtí a švédští vědci v rámci svých studií zjistili, že majitelé psů mají v průměru větší pravděpodobnost dožití než lidé, kteří nemají domácího mazlíčka. Psi mohou být pozitivním faktorem jak pro duševní zdraví, tak motivací k fyzické aktivitě. O studiích informoval server Daily Mail.
V první studii se vědci v národním registru pacientů podívali na data všech pacientů mezi 40. a 85. rokem, kteří byli hospitalizováni po infarktu nebo mrtvici v letech 2001 až 2012.
Výrazně lepší zotavení po infarktu i mrtvici
U pacientů, kteří žili sami se psem a utrpěli infarkt, zjistili vědci o 33 procent nižší pravděpodobnost úmrtí po návratu z nemocnice oproti lidem žijícím zcela osaměle.
Tento rozdíl byl dokonce výraznější než v případě, že pacienti žili po boku lidí. U těch, kteří žili se svým partnerem nebo dětmi, byla pravděpodobnost úmrtí o 15 procent nižší ve srovnání s lidmi, kteří žili kompletně sami.
Podobné výsledky zaznamenali vědci také u pacientů po prodělané mrtvici. U lidí chovajících psího mazlíčka byla pravděpodobnost úmrtí po návratu domů o 27 procent nižší, zatímco u lidí žijících s partnerem nebo dětmi konstatovali o 12 % nižší riziko.
Sexuální aktivita v době před i po prvním infarktu snižuje riziko dřívějšího úmrtí, zjistili vědci
Lidé s aktivním sexuálním životem mají menší pravděpodobnost, že zemřou během následujících let po přežití prvního infarktu, než lidé žijící v celibátu. Sexuálně aktivní mají také nižší riziko kardiovaskulárních chorob a lepší zdravotní kondici. Naznačuje to podle agentury Reuters izraelská studie.
Nižší riziko úmrtí z jakékoliv příčiny
V rámci druhé studie vědci z torontské univerzity zkoumali data více než 3,8 milionu lidí zdokumentovaných v předchozích deseti jiných pracích. Jejich výsledky naznačují ještě vyšší pozitivní dopad vlastnictví psů.
Vlastnictví nejlepšího přítele člověka bylo spojeno s o 24 procent nižším rizikem úmrtí z jakékoliv příčiny, s o 65 procent nižší pravděpodobností úmrtí po infarktu a s o 31 procent nižším rizikem úmrtí na kardiovaskulární onemocnění.
Ačkoliv jsou výsledky pro někoho zarážející, již předchozí studie dokumentovaly, že chovatelé psů mají nižší cholesterol a lepší krevní tlak. Důvod je prostý. Psi potřebují pohyb a aktivitu a nutí k tomu logicky i své majitele. Fyzická aktivita pak přispívá k lepšímu zdraví i atletičtější postavě. Větší část pozitivního přínosu domácích mazlíčků je však na straně psychické než fyzické.
„Předchozí studie indikovaly, že vlastníci psů zažívají menší sociální izolaci a mají větší interakci s ostatními lidmi,“ uvedl Dr. Tove Fall ze švédské Univerzity v Uppsale. „Navíc je chov psa dobrou motivací pro fyzickou aktivitu, která je důležitým faktorem při rehabilitaci a pro duševní zdraví.“