Zemětřesení v Turecku: Desítky mrtvých! Další se stále pohřešují

Počet obětí silného zemětřesení, které v pátek postihlo východ Turecka, stoupl na 20. V troskách domů je podle agentury AFP nadále asi 30 lidí a pátrací akce pokračují. Otřesy, jejichž centrum bylo v provincii Elazig, měly sílu 6,8 stupně. Zraněno je přes 1000 lidí. Páteční bilance hovořila o 14 mrtvých a asi 300 zraněných.

Úřady provincie Elazig hlásí 16 mrtvých, další čtyři lidé zahynuli v sousední provincii Malatya. Nemocnice v obou provinciích přijaly 1030 zraněných.

Po pátečním zemětřesení následovalo 250 dalších slabších otřesů. Dnes ráno záchranáři vynášeli raněné z trosek, v nichž lidé přežili 12 hodin. Podle vlády jsou ve zřícených budovách stále uvězněny asi tři desítky osob.

Turecká televize TRT přináší záběry zhroucených patrových budov, v jejichž troskách pátrají záchranáři. Technika byla na místě i v noci, kdy bylo v oblasti -8 °C.

Nejpostiženější je město Sivrice. „Zemřeli tady lidé i zvířata. Naše rodina strávila noc kolem ohně pod dekami. Náš dům spadl a nemáme kam jít,“ řekl muž jménem Sinasi, jehož citovala agentura Reuters.

Chvění země zaznamenali lidé také v sousední Sýrii a slabé otřesy jsou hlášeny z Íránu a Libanonu.

Turecko vyhlásilo opatření na celonárodní úrovni, ale nežádá o zahraniční pomoc. Do pátracích operací jsou zapojena bezpilotní letadla a záchranářské práce se koordinují mezi jednotlivými provinciemi.

Agentura pro mimořádné situace vyzvala občany, aby nevstupovali do poškozených domů, protože stále hrozí následné otřesy. V nejvíce postižených oblastech byli lidé ubytováni v tělocvičnách. Do těchto míst mají být poslány přikrývky i stany.

Turecko má za sebou četná zemětřesení. Při tom, které zemi zasáhlo v roce 1999, přišlo o život přes 17 tisíc lidí. Otřesy měly tehdy sílu 7,6 stupně a bez střechy nad hlavou se ocitlo půl milionu lidí.

ČTK

Tagy: