Prázdná Zoo v Praze, Plzni a Ostravě
Na jaře se obvykle začínají zoologické zahrady po celém světě plnit lidmi. Tento rok ale kvůli pandemii koronaviru zejí prázdnotou.
„Chvíli se člověku i líbí, že má celou zoo jen pro sebe, ale za chvíli na něj padne tíseň a smutek,“ uvedl pro zpravodajství TV Prima ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.
I když jsou pro veřejnost uzavřené, neznamená to, že se chod uvnitř zastavil. Zaměstnanci se o zvířata stále pečlivě starají. Jako ve většině firem, tak i v zoo nastavili zvláštní režim. „Do zoo mohou jenom zaměstnanci rozdělení na 2 oddělené směny. I v rámci dne se minimalizuje vzájemný kontakt,“ upřesnil mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.
Zoo mají strach v důsledku pandemie i o svá zvířata
Některá zvířata vyžadují péči vysoce kvalifikovaných chovatelů. Větší výpadek by tak znamenal problémy. „Příkladem mohou být sloni, kteří jsou v tomto smyslu velmi citliví a potenciálně i nebezpeční. Navíc u nich v minulých dnech již jeden porod proběhl a druhý očekáváme. Proto jsou „slonaři“ – ale obdobně je to u jiných chovatelů – rozděleni do dvou směn, které vzájemně vůbec nepřijdou do kontaktu,“ doplnil Bobek.
Navíc přiznávají, že mají strach i v důsledku pandemie koronaviru o svá zvířata. „Zvláštní režim platí hlavně u lidoopů, kteří jsou k přenosu onemocnění zvláště náchylní. U nás jsou to nám nejbližší šimpanzi, kde pracují chovatelé v rouškách a rukavicích. Zvířata bez ohledu na různá omezení mohou onemocnět, uhynout,“ upozornila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.
Velké finanční ztráty
Zahrady po celém Česku navíc pociťují i ztrátu vstupného. „Když porovnáme návštěvnost po dobu, kdy je nebo bude zoo zavřená, s návštěvností za stejné období v loňském roce, dělá ztráta cca 16 milionů,“ uvádí Šárka Nováková. Pražská zoo odhaduje dokonce dvacetimiliónové ztráty. „Je to pro nás veliký problém, ale ne jenom pro nás. Pro všechny zoologické zahrady. My jsme momentálně dokonce mínus 140 tisíc návštěvníků,“ informoval Bobek.
To, zda návštěvníci chybí i zvířatům, se ale dá říct jen těžko. Některé druhy karanténu vnímají, jiným to naopak vyhovuje. „Zvířata všechno určitě vnímají (a třeba je překvapují roušky chovatelů), ale je těžké říci s jistotou jak,“ uvedl Bobek.
Jak pomoci?
„Za každý příspěvek velice děkujeme,“ uvádí ostravská zoo s tím, že lidé nabízejí pomoc, rádi přiloží ruku k dílu, ale vzhledem k omezením to není možné. „Nejvhodnější pomocí pro nás v tuto chvíli je peněžní dar,“ doplnila Nováková. Ve všech zoologických zahradách se lidé snaží pomáhat a prodlužují své adopce. I drobné finanční částky, které lidé zašlou na transparentní účty zoo, chovatelům dokáží pomoci.