reklama

zrak

Výpis příspěvků ke štítku „zrak“

Zázraky zvířat a lidí: Netopýří muž hraje basket, ptáci slyší bouřku pár dnů dopředu

Někteří psi prý u páníčka poznají covid, jiná zvířata mají vnitřní kompas, slyší bouřku několik dnů dopředu, mají ultrafialové vidění. Biolog Jaroslav Petr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že němé tváře často dokáží věci, ze kterých se tají dech. O neobyčejné komunikaci a vnímání živočichů i lidí napsal knihu, která je nominována na cenu Magnesia Litera.

Zelený zákal ho málem připravil o zrak. Petr vidí jen díky včasné léčbě

Říká se mu tichý zloděj zraku a většina lidí ani netuší, že existuje. Glaukom neboli zelený zákal vás může připravit o zrak, pokud se na něho nepřijde včas. Pětapadesátiletý Petr podstoupil prohlídku u očaře „náhodou“, když se problémy se zrakem projevily u jeho matky. Té byl diagnostikovaný glaukom v pokročilém stádiu. Protože se jedná o dědičné onemocnění, stejnou diagnózu si vyslechl i Petr, měl ale větší štěstí než jeho maminka.

Světový den zraku: Oči máme jenom jedny, pečujme o ně!

Na druhý říjnový čtvrtek pravidelně připadá Světový den zraku. Ten má za cíl upozornit na rizika očních vad a vyzývá k tomu, abychom se o zdraví svých očí pečlivě starali. Vždyť zrakem získáváme až 80 procent okolních vjemů. Díky dostupné a kvalitní lékařské péči mají Češi tu výhodu, že řadě problémů mohou preventivně předcházet a většinu potíží lze úspěšně řešit. Přesto mnozí z nás návštěvy očního lékaře zanedbávají.

Lékař o očních vadách u dětí: Pohyb na čerstvém vzduchu snižuje riziko

Asi čtvrtina školáků a deset procent předškoláků trpí podle odhadů oční vadou. Čím je dítě menší, tím je obtížnější vadu rozpoznat. U řady dětí se na ni proto přijde až po nástupu do školních lavic. Jak důležitá je prevence a jak správě vybrat třeba dioptrické brýle? O tom hovořil v pořadu Nový den přednosta sítě očních klinik Gemini profesor Pavel Stodůlka.

reklama