Minimálně tři oběti si vyžádala bakteriální epidemie, která souvisí s používáním očních kapek. Podle informací amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) úřady ke 14. březnu evidovaly 68 pacientů. Většina nemocných užívala kapky EzciCare nebo umělé slzy společnosti Delsam Pharma. Ačkoliv jsou výrobky volně prodejné v USA a v Evropské unii se neprodávají, Státní zdravotní ústav (SZÚ) před jejich užíváním varuje i Čechy. Mohli si je pořídit v zahraničí nebo na internetu.
Ke 14. březnu bylo v šestnácti státech evidováno 68 nemocných, včetně tří obětí. Jak cituje SZÚ, ze všech nemocných osm pacientů hlásilo ztrátu zraku, další čtyři osoby musely podstoupit chirurgické odstranění oční bulvy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Chybí i základní penicilin. Lékaři takový výpadek nepamatují, pomohou dodávky z Koreje?
Jak se při vyšetřování ukázalo, z více než deseti značek očních kapek používala většina pacientů nejčastěji dvě: EzriCare a umělé slzy společnosti Delsam Pharma. Produkty se prodávají bez konzervačních látek ve vícedávkových lahvičkách. „Byl tak jediným společným produktem identifikovaným ve všech čtyřech klastrech ve zdravotnických zařízeních,“ uvádí SZÚ.
Kmen, který bakteriální epidemii v USA vyvolal, byl zjištěn při testování otevřených lahviček EzriCare, jež byly odebrány pacientům ve dvou státech. K dostání jsou tyto dva druhy kapek v USA volně, na evropském trhu by je zájemci hledali marně. Mohou si je však objednat z internetu nebo při cestování. Úřady lidi varují, aby v případě, že tyto produkty doma mají, je okamžitě přestali používat.
Jak doplnilo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), jedná se o první zdokumentovanou epidemii vyvolanou bakterií Pseudomonas aeruginosa obsahující VIM a GES.
„Ty způsobují vysokou úroveň rezistence a dříve byly považovány za vzácné,“ vysvětluje ECDC. Bakterie je navíc spojena s vysokou morbiditou a mortalitou. Léčba je obtížná a může vyžadovat nové a experimentální léčebné postupy.