České občany čeká v brzké době zásadní změna. Lidé již zřejmě od příštího roku nebudou potřebovat rodná čísla, nahradit je podle vládního návrhu postupně mají takzvané identifikátory. Vlnu nesouhlasu ale vyvolala informace, že by změna měla stát několik desítek miliard korun. To však vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) odmítá, částka podle něj tak vysoká nebude. Bartoš také připomněl, že rodná čísla nadále zůstanou v platnosti, jen se postupně utlumí jejich užívání.
Zavádět identifikátory by stát chtěl od konce roku 2024. Nemělo by z nich být patrné například pohlaví či datum narození. Podle informací TV Nova by celá transformace měla přijít minimálně na 56 miliard korun. Bartoš však považuje tyto informace za nepravdivé.
Ivan Bartoš byl nedávno hostem Partie Terezie Tománkové:
ČTĚTE TAKÉ: Válek uklidňuje občany: Antibiotika budou chybět do poloviny května, pak pomůže i počasí
„Chápu obavy, které záměr vyvolává. Nejde nám ale o rušení rodného čísla, to vždycky zůstane jako matriční údaj. Jde pouze o postupný útlum jeho používání. Chtěl bych na úvod zdůraznit, že údaj 56 miliard pochází z odhadů, které si nechal pro sebe vypracovat soukromý sektor. Nevíme, jak k nim došel a na základě jakých dat byl odhad vypracován. Stát na své straně takové náklady určitě neočekává,“ uvedl Ivan Bartoš pro CNN Prima NEWS.
Bartoš k obvinění Pirátů Zdechovským: Začít kampaň lží není šťastné. Ať pracuje pro lidi
Předseda Pirátů Ivan Bartoš doporučil europoslanci Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL), aby se místo obviňování koaličního partnera věnoval práci pro občany, jako to dělají Piráti. Podle Bartoše to je v zájmu Zdechovského znovuzvolení. Vicepremiér tím reagoval na europoslancovo obvinění, že za únikem pracovního materiálu ministerstva financí o DPH stojí právě Piráti.
Podle něj má však transformace smysl. „Zároveň nejde o žádnou novinku, se kterou by soukromý sektor nepočítal. Vládní návrh počítající s upouštěním od používání rodných čísel byl schválen už v roce 2009. Souhlasím s tím, že kvůli masivnímu rozšíření rodných čísel coby identifikátorů i do nestátní sféry může dojít k ohrožení ochrany soukromí občanů. Přechod na jedinečné identifikátory bez žádných odvoditelných údajů má smysl. Ostatně to takto funguje i v zahraničí, kde mají svoje varianty bezpříznakových čísel určených k identifikaci,“ doplnil vicepremiér.
Pobouření veřejnosti
Informace o nákladech vyvolaly u veřejnosti ostré reakce. Například herečka Nikol Štíbrová na Instagramu uvedla, že nechápe, proč by se mělo v době obrovských schodků rozpočtu a inflace investovat tolik desítek miliard korun do takového projektu.
Na její příspěvek reagovala například také firma, která dodala Bartošem kritizovaný výpočet. „Studii, na kterou se odkazovala TV Nova, jsme totiž dělali my (společně s advokátní kanceláří Rowan Legal). Na základě expertního odhadu bude stát onen útlum rodných čísel minimálně 14,8 miliardy korun a soukromý sektor 41,4. Jsou to náklady na změnu IT systémů pracujících s identifikací občanů/klientů a na vybudování poměrně masivní IT infrastruktury, která bude denní statisíce požadavků na identifikaci vyřizovat,“ reagovala na Instagramu společnost Grant Thornton.
Změna souvisí se zavedením evropské elektronické peněženky, která by měla nahradit standardní doklady, jako jsou občanský a řidičský průkaz. Měla by umožnit elektronické podepisování smluv, zajistit přístup k úřadům a umožnit i on-line platby. V Česku by měla mít podobu aplikace eDokladovka, kterou vyvíjí Digitální a informační agentura (DIA).