reklama

Zrušili jsme Rusům jednu generaci špionů. V úterý řeknu na policii pravdu, tvrdí Hamáček

Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se chystá v úterý vypovídat na policii ve vrbětické kauze. „Je evidentní, že k výměně informací s Ruskem nedošlo a je to jen výmysl pana Kroupy,“ řekl Hamáček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

reklama

Vicepremiér by měl na policii vysvětlit okolnosti své neuskutečněné cesty do Moskvy, kterou překazilo odhalení v kauze výbuchů ve Vrběticích. „V úterý budu vypovídat na policii. Popravdě popíšu, jak to probíhalo. Je evidentní, že tam k žádnému trestnému činu nedošlo,“ řekl Jan Hamáček v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Podle něho je také zřejmé, že k výměně informací s Ruskem nedošlo a „je to jen výmysl pana Kroupy“, dodal. Hamáček reagoval na obvinění reportéra Seznam Zprávy Janka Kroupy, že se v polovině dubna chystal do Moskvy, kde měl realizovat plán na zvýšení volebních preferencí ČSSD.

Hamáček podle Kroupy chtěl vyměnit ututlání informací o ruské roli při výbuších muničních skladů ve Vrběticích za vakcíny Sputnik V, s jejichž pomocí by proočkoval českou populaci a získal voliče pro sociální demokracii. Jan Hamáček se však od začátku dušoval, že se Kroupovo obvinění nezakládá na pravdě, a dokonce na autory článku Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou podal trestní oznámení.

Česko-ruské vyhošťování

„Příběh s Vrběticemi byl zvláštní i pro mě jako politika. Podle mě to vláda nezvládla,“ dodal ministr vnitra v Partii Terezie Tománkové. Podle něho je ale důležitý výsledek celého sporu s Ruskem kolem Vrbětic. „Zrušili jsme Rusům jednu generaci špionů, které měli připravené. Dnes to musí řídit z Vídně, protože pražská rezidentura se rozpadla. Splnili jsme sen bezpečnostní služby,“ řekl dále Hamáček.

Konflikt s Ruskou federací vypukl na začátku druhé poloviny dubna. Před novináře tehdy při narychlo svolané tiskové konferenci předstoupili Jan Hamáček a předseda vlády Andrej Babiš, aby oznámili, že do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské vojenské služby GRU.

Následovalo rozhodnutí o vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády, kteří museli Česko opustit do 48 hodin. Ruská strana kontrovala vyhoštěním 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě. Později následovaly další podobné kroky.

Zeman: Neexistují důkazy ani svědectví

Debatu ohledně zapojení ruských tajných služeb do vrbětických výbuchů rozvířil týden po zmíněné tiskové konferenci prezident republiky Miloš Zeman. Nejprve tím, že týden mlčel, poté tím, co ke kauze řekl. „Mohu konstatovat, že ve zprávě BIS se uvádí, a tuto větu jsem si podtrhl, že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu. Koneckonců když se zkoumal druhý areál těsně před jeho výbuchem, nebyl v něm nalezen žádný výbušný systém,“ řekl prezident v televizním projevu.

Podezření z účasti ruských špionů ale tehdy považoval za vážné. „Jednak se musíme ptát, co tady vůbec dělali. Za druhé to, že BIS neprokázala jejich účast, neznamená, že do vrbětického areálu nevnikli. Policejní vyšetřování pracuje s hypotézou, že je tam mohl provézt jeden z majitelů firmy IMEX. Toto podezření je zapotřebí bud vyvrátit, nebo potvrdit,“ dodal Miloš Zeman.

Tagy:
Miloš Zeman Jan Hamáček Partie Partie Terezie Tománkové Vrbětice Rusko diplomatická roztržka

Hlavní zprávy

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik
Ekonomika

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik

Česko od nového roku čeká vysoké zdražování energií i základních potravin. Ekonomický analytik webu CNN Prima NEWS Petr Musil uvedl, že za to celosvětově mohou jednotlivé vlády i pandemie. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je právě ta, kterou máme nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se spořit. Klidně si něco kupme na menší úvěr,“ uvedl v pořadu 360°.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Špicar: Euro je jen měna, nepřeceňujme jeho význam. Neudělá z nás Německo ani Řecko

Otázka přijetí eura není součástí předvolebních kampaní. Podle hostů pořadu Interview, ekonoma Martina Slaného a viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara, je hlavním důvodem fakt, že po něm tady nyní není poptávka. Na samotnou jednotnou evropskou měnu však mají rozdílný názor. „Euro je jen měna, nepřeceňujme jeho význam,“ uvedl Špicar. Slaný namítl, že to tak není a v případě eura jde i o politickou, fiskální a transferovou unii.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama