Babiš po jednání s prezidentem (zdroj: CNN Prima NEWS)
V kauze Vrbětice je jen jedna vyšetřovací verze, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po pravidelném setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Česká hlava státu v neděli uvedla, že bere v potaz i verzi, že za výbuch muničních skaldů ve Vrběticích může špatná manipulace některého z pracovníků areálu. Babiš ale prý Zemanovi vysvětlil, že vyšetřovatelé pracují jen s verzí, že šlo o útok ze strany Ruska.
„Je jenom jedna vyšetřovací verze a to je podle indicií ta, že jde o útok ruských agentů. Pan prezident mluvil také o první verzi ohledně špatné manipulace, se kterou pracovala policie od roku 2014. Vysvětlil jsem mu, že existuje jen jedna možnost,“ prozradil Babiš po pondělním jednání v Lánech. Souhlasí tak s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD).
Zeman si přeje prošetření
Zeman ve svém nedělním projevu podotkl, že BIS nemá o zapojení ruských agentů důkazy. „Mohu konstatovat, že se ve zprávě BIS uvádí, a tuto větu jsem si podtrhl, že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu. Koneckonců když se zkoumal druhý areál těsně před jeho výbuchem, nebyl v něm nalezen žádný výbušný systém,“ řekl prezident.
Nicméně samotné podezření je podle něj vážné, protože pokud BIS neprokázala jejich účast, neznamená to, že v areálu v roce 2014 nebyli. V potaz bere dvě vyšetřovací verze. „Tou první, to jest původní, je, že došlo k výbuchu v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem, a tou druhou, že se jednalo o akci cizí rozvědky. Beru obě dvě tyto verze vážně a přeji si, aby byly důkladně prošetřeny,“ prohlásil v neděli Zeman.
Podle Hamáčka to ale není pravda. „Pokud vím, tak v kauze existuje jedna vyšetřovací verze, ta je spojená s pohybem příslušníků jednotky 29155,“ reagoval v pondělí vicepremiér.
Solidarita ze strany Slovenska či Rumunska
Během výbuchu dvou muničních skladů zemřeli dva lidé, po necelých sedmi letech vystoupili v neděli 24. dubna Babiš a Hamáček s prohlášením, že za vším mohou stát dva ruští agenti Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Oba měli být v Česku v době prvního výbuchu, následně odcestovali přes Rakousko zpět do Ruska.
V reakci na zjištění začalo vzájemné vyhošťování diplomatů a česko-ruská diplomatická krize. Solidaritu s českými kroky formou vyhoštění ruských diplomatů vyjádřily i další státy jako Slovensko, Litva, Lotyšsko, Estonsko nebo Rumunsko.