Funkce odborných náměstků na ministerstvech od ledna podle novely služebního zákona zaniknou. V úterý to stvrdila Sněmovna, když vládní většina přehlasovala veto prezidenta Zemana. V praxi to bude podle kritiků znamenat možnost zbavit se nepohodlných kolegů na lukrativních postech. Zastánci zase poukazují na právo ministrů přivést si na resorty vlastní týmy lidí. Výhody a nevýhody komentovali ve vysílání CNN Prima NEWS novináři Miroslav Korecký a Radko Kubičko.
„Ministr tam asi těžko dá jen své známé a příbuzné. Tím by utrpěl jen on sám. To odborné hledisko tam musí být. Když mu nedáte žádnou šanci, aby si přivedl své lidi, tak je to taky špatně,“ poukázal na dvousečnou zbraň v rukou politického vedení ministerstev Radko Kubičko z Českého rozhlasu Plus.
Podle něj jsou obě verze služebního zákona v pořádku, bude zejména záležet na tom, jak se aktuální změna zákona projeví v praxi. „Musí se najít nějaký kompromis,“ míní. Pravdu podle něj mají jak prezident Zeman, který novelu služebního zákona vetoval, tak Sněmovna, která veto přehlasovala.
„Není to černobílá záležitost. Zrušit politické náměstky by byl nesmysl. Musel by se (ministr) spolehnout na náměstky, které jmenoval jeho předchůdce, a ti mohou mít jiný pohled. Těžko by se mu pak něco prosazovalo a byl by jako parašutista, který dopadl na nepřátelské území,“ přiblížil pohled z druhé strany ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor MF Dnes Miroslav Korecký.
„Politická strana, která vyhraje volby, má právo realizovat svůj předvolební program a ten může realizovat právě na těch ministerstvech,“ doplnil Korecký, který ale má i některé výhrady. „Mně se na tomto řešení nelíbí, že přibude jedna vrstva na každém ministerstvu a zvýší se počet zaměstnanců,“ kritizoval novou verzi služebního zákona, která začne platit od ledna příštího roku.
Oba se také vyjádřili i k projednávanému rozpočtu. Celý rozhovor s komentátory si můžete poslechnout ve videu.