reklama

Deset mýtů o klíšťatech: Víte, jak se před nimi účinně chránit?

Míra aktivity klíšťat je v současné době na nejvyšší úrovni a vyhnout se jim je téměř nemožné. Zaútočí na vás nejen v přírodě, ale klidně i na kousku trávníku uprostřed sídliště. Všichni víme, jak mohou být klíšťata nebezpečná, ne každý ale ví, jak se proti nim účinně bránit. Navíc mezi lidmi o těchto parazitech stále koluje řada mýtů. Které jsou ty nejčastější?

reklama

Mýtus č. 1: Klíšťata žijí jen v lese

Pravda je, že hlavním teritoriem klíšťat jsou listnaté a smíšené lesy. Setkat se s nimi ale můžete i jinde, a to v parcích, na zahradách, loukách a březích řek a rybníků. Nejvíce se klíště vyskytuje tam, kde je tráva vysoká alespoň dvacet centimetrů, přičemž standardně žije ve výšce do jednoho metru.

Mýtus č. 2: Ve městě se klíšťat nemusím bát

Na suchých místech a tam, kde není moc zeleně, bývá klíšťat méně, což ale neznamená, že pokud žijete ve městě, jste před nimi chráněni. Přisát se na vás může i v městském parku, kde je nízká tráva. Je sice pravda, že například v Praze nebylo v minulých letech tolik infikovaných klíšťat, nelze na to ale spoléhat. Stupeň aktivity klíšťat (čím vyšší stupeň, tím vyšší riziko napadení a tím pádem i nakažení) můžete sledovat na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Mýtus č. 3: Když mám světlé oblečení, klíšťata na mě nepůjdou

Klíšťata mají sice výborný čich, ale velmi špatně vidí, takže je jim úplně jedno, jakou barvu oblečení na sobě právě máte. Většinou sedí na stéblech trávy nebo dole v podrostu a čekají, zda neucítí lidský pach, vyzařované teplo nebo vydechovaný oxid uhličitý. Jakmile nastane vhodný okamžik, vztyčí přední nohy jako lapače, jimiž se zachytí na nositele, a začnou sát. Světlé oblečení je ale vhodné z toho důvodu, že na něm jsou klíšťata lépe vidět a můžete si jich všimnout dříve, než se stihnou přisát.

Mýtus č. 4: Očkování mě před klíšťaty ochrání

Nejúčinnější prevencí proti onemocnění klíšťovou encefalitidou je rozhodně očkování. Klíště ale přenáší i jiné nemoci (nejznámější je lymská borelióza, méně známá je tularémie, anaplazmóza, rickettsióza nebo babezióza) a proti těm bohužel očkování k dispozici není – léčí se jen antibiotiky, i když na vakcíně proti lymské borelióze se intenzivně pracuje. Proto je důležité při pohybu v přírodě kromě očkování používání repelentu a v případě přisátí klíštěte jeho co nejrychlejší a správné odstranění.

Mýtus č. 5: Stačí, když budou očkované děti

Očkování proti klíšťové encefalitidě je důležité u všech věkových skupin, tedy nejen u dětí, které lze bezpečně očkovat už od jednoho roku. Děti se mohou nakazit velmi snadno, například od domácích mazlíčků nebo při lezení v trávě. Zejména by ale očkování měli absolvovat senioři, protože průběh onemocnění je u nich horší a může mít vážné trvalé následky. Očkování lze absolvovat během celého roku, přičemž v teplých měsících se používá zrychlené očkovací schéma, kdy očkování poskytuje ochranu již dva týdny po druhé dávce.

Mýtus č. 6: Repelent mě před klíšťaty stoprocentně ochrání

Repelent, byť účinný, vás nikdy před klíšťaty stoprocentně neochrání, ani kdybyste na sebe vylili celou lahvičku. Účinná látka, kterou obsahuje, sice klíšťatům vadí, ale po čase vyprchá, takže musíte repelent aplikovat v pravidelných intervalech. Kromě toho je velmi důležité, abyste ho nanesli na každý kousek těla. Na tento způsob ochrany se nelze zcela spoléhat a je dobré ho doplnit ještě očkováním a důkladnou prohlídkou těla po každém návratu z přírody.

Mýtus č. 7: Přisáté klíště se nesmí potírat olejem ani krémem

Jedním z mýtů, které mezi lidmi kolují, je, že pokud se přisáté klíště potře krémem nebo olejem, začne se dusit a do rány vyzvrací mikroby. Nic takového není prokázáno, i když tento způsob odstraňování není úplně ideání. Nákazu na hostitele klíště přenáší vypouštěním slin ze slinných žláz. Důležité je odstranit klíště co nejdříve po přisátí a místo přisátí důkladně potřít dezinfekcí na bázi jódu.

Mýtus č. 8: Klíště se musí vytočit proti směru hodinových ručiček

Klíště není šroubek, nemá žádné závity, a proto nemá smysl s ním točit. Tím ho můžete přetrhnout, čímž se zvyšuje riziko nákazy, delšího hojení a případného zánětu. Důležité je místo přisátí a jeho blízké okolí nejdříve vyčistit dezinfekcí a nechat ji chvíli působit, aby se zahubily choroboplodné zárodky, které může klíště na člověka přenést. Pak pomocí speciální pinzety z lékárny, plastové karty nebo obyčejné navlhčené textilie (ručník, žínka) viklejte klíštětem ze strany na stranu. Vhodné je použít i latexové rukavice. Místo po vytaženém klíštěti opět dobře vydezinfikujte.

Mýtus č. 9: Každý flíček, který se objeví na kůži po vytaženém klíštěti, je nebezpečný

Místo po přichycení klíštěte často vyvolává začervenání pokožky. Pokud se tedy na kůži objeví menší červený flíček, který svědí, jde o normální reakci. Pokud se ale skvrna začne zvětšovat a zbělá, měli byste co nejdříve vyhledat lékaře.

Mýtus č. 10: Vytažené klíště se musí rozmáčknout a vyhodit

Odstraněné klíště rozhodně nemačkejte a už vůbec na něj nesahejte holýma rukama. Pokud ho chcete vyhodit, zabalte ho do ubrousku a spláchněte do záchodu. Máte-li strach, že bylo infikované a vy jste se možná nakazili, je dobré klíště nevyhazovat, ale co nejdříve ho poslat do některé ze specializovaných laboratoří, kde určí jeho infekčnost. Klíště stačí zabalit do igelitového sáčku, případně do zkumavky a bublinkové fólie a zanést osobně nebo zaslat doporučeně spolu se žádankou do laboratoře či sběrného místa. Bližší informace najdete na stránkách kliste.cz.

Jak moc jsou klíšťata nebezpečná a proč je proočkovanost obyvatel v ČR tak nízká? Podívejte se na názory odborníků v pořadu Nový den:

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal ve Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dojel i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Podle nich došlo k požáru technologií v budově o rozměru 30 × 40 metrů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod je v řádech stovek milionů korun.

Respirátory, konec testů zdarma i tvrdé kontroly v hospodách. Vláda přijala nová opatření

Restauratéři budou muset kontrolovat doklad o bezinfekčnosti hostů, a to od 1. listopadu. Nové opatření schválila vláda po středečním mimořádném jednání, potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ten zmínil také návrat respirátorů uvnitř budov, konec testování zdarma s výjimkami či zkrácení karanténní doby. Vláda se naopak nedokázala shodnout na opatřeních ve školách a bude o tom dále jednat.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama