Prima Mazlíček: Jak na blechy a klíšťata, aniž bychom ublížili
Během roku můžete na své kůži i na kůži čtyřnohých mazlíčků potkávat známé nepřátele. Klíšťata. Už mnohokrát jsme upozorňovali na to, abyste byli pečliví při výběru prostředků na odpuzení klíšťat. Je totiž důležité dodržovat, pro které zvíře je přípravek určen.
Jak můžete otrávit kočku i králíka
V rozhovoru s veterinářkou jsme probírali, že to, co neublíží psům, může být toxické pro kočky. Například taková látka permethrin může kočku i zabít. A tato látka je často obsažená i v repelentech. Kočkám totiž chybí enzym, který je zodpovědný za odbourávání této látky. Příznaky otravy permethrinem jsou chvění, silné slintání, zvracení, potíže s dýcháním, průjem a horečka nebo zimnice. Otrávit se kočka může i pokud vykoupete psa, který má na sobě permethrinový obojek, a ona se z té vany napije. Pokud je na antiparazitiku nakreslený jen pes, použijte ho jen na psa.
Používejte ty prostředky, které jsou pro dané zvíře určené. I u králíků si musíte dávat pozor. Jedovatá je pro ně látka fipronil.
Dnes ráno u nás doma zazvonila paní, že její kocourek pravděpodobně má epileptický záchvat. Při cestě do ordinace jsme...
Posted by Veterina Beřkovice on Wednesday, May 21, 2014
Antiparazitika pro psy i kočky najdete v různých podobách:
- spot on
- spreje
- obojky
- tablety
Důležité je nekombinovat různá antiparazitika dohromady, mohlo by dojít k předávkování vašeho chlupáče. Většina prostředků lze používat na zvířata již od jejich 6–8 týdnů věku. Asi nejvyužívanější a nejjednodušší ochranou je pro vašeho mazlíčka takzvaný spot on. Látka se aplikuje ve formě roztoku na malou plochu kůže zvířete, obvykle na hřbetě mezi lopatkami, působí tak proti vnějším parazitům, ale současně i spolehlivě ochránit před vnitřními parazity, jako jsou např. měchovci, škrkavky a tenkohlavci.
Jak vyndat klíště
Nejlepší variantou pro vyndání klíštěte je speciální háček, který se zasune pod hlavičku a klíště se vyndá velmi snadno. Klíště ničím nemažte a nepolévejte! Začne se dusit a pustí o to více slin a je větší šance přenosu nemoci na vaše zvíře. Pokud váš pes ošetření nemá rád, podívejte se na tip od trenérky psů Radechy Spudilové. Nejdůležitější při jakémkoli ošetření je psa naučit být v klidu a nechat na sebe sahat. To trénujte po malých krocích a za vše ho odměňujte. Ukažte mu i nástroj, který používáte, ať je to pinzeta nebo kartáč. Pes musí mít pocit, že má nad situací kontrolu a vědět, že pokud se mu to nebude líbit, přestanete. Získá tak důvěru a sám se před zákrokem zafixuje, protože bude vědět, že jakmile vám dá signál „Nelíbí se mi to“, vy přestanete.
Nemačkat mezi prsty
Klíště nikdy nemačkejte mezi prsty, nejlepší je dát ho do papírového ubrousku a spláchnout do WC nebo spálit, při špatné manipulaci si můžete nemoc přenést i na sebe. Pokud ho přetrhnete, vyhledejte veterináře. To samé platí i u lidí – pokud se vám klíště nepodaří vyndat celé, vyhledejte lékaře. Ranku po klíštěti zakápněte dezinfekcí a pokud by vaše zvíře vykazovalo únavu nebo změny nálad, vyhledejte veterináře.
Poraďte se s veterinářem
Veterináře je dobré navštívit vždy před odjezdem do zahraničí a to klidně jen k našim sousedům. Existují tam jiní parazité, kteří přenášejí i jiné nemoci, veterinář by vám měl poradit antiparazitika na míru a může přidat i repelenty, aby byla ochrana vašeho mazlíčka větší. Je dobré se s odborníkem poradit i při běžném odčervování nebo prevenci, pro každé zvíře totiž může být vhodný jiný preparát. Například pokud se pes rád koupe je vhodnější zvolit tabletky nebo obojek, který vydrží déle než spot on. Pro rodiny s dětmi jsou zase vhodné jen tabletky, aby nedošlo k přenosu látky na malé dítě, které může obojek olíznout. Obojek zase působí repelentně a blechy ani klíšťata by se tedy neměly přisát vůbec, v případě tabletek pro vnitřní užití vnější parazité umírají až po zakousnutí do kůže zvířete a napití se krve. To vše je tedy nutné zvážit při výběru.
Při natáčení našeho pořadu Prima Mazlíček jsme měli velikou radost, když jsme mohli díky našemu partnerovi, společnosti...
Posted by Prima Mazlíček on Saturday, April 2, 2022
Věděli jste, že klíšťata dokáží při sání krve zvětšit svůj objem více než 200krát?