reklama

Jak na klíšťata? A jakými antiparazitiky můžete svou kočku i zabít?

Během roku můžete na své kůži i na kůži čtyřnohých mazlíčků potkávat známé nepřátele. Klíšťata. Už mnohokrát jsme upozorňovali na to, abyste byli pečliví při výběru prostředků na odpuzení klíšťat. Je totiž důležité dodržovat, pro které zvíře je přípravek určen.

reklama

Prevence je u mazlíčků to nejdůležitější. Ač si to totiž mnoho lidí neuvědomuje, tak klíšťata jsou vlemi nebezpeční vnější parazité. Přenáší mnoho nemocí a následky mohou být smrtelné.

Jak můžete otrávit kočku i králíka

V rozhovoru s veterinářkou jsme probírali, že to, co neublíží psům, může být toxické pro kočky. Například taková látka permethrin může kočku i zabít. A tato látka je často obsažená i v repelentech. Kočkám totiž chybí enzym, který je zodpovědný za odbourávání této látky. Příznaky otravy permethrinem jsou chvění, silné slintání, zvracení, potíže s dýcháním, průjem a horečka nebo zimnice. Otrávit se kočka může i pokud vykoupete psa, který má na sobě permethrinový obojek, a ona se z té vany napije. Pokud je na antiparazitiku nakreslený jen pes, použijte ho jen na psa. Používejte ty prostředky, které jsou pro dané zvíře určené. I u králíků si musíte dávat pozor. Jedovatá je pro ně látka fipronil.

Antiparazitika pro psy i kočky najdete v různých podobách:
•    spot on
•    spreje
•    obojky
•    tablety
 Důležité je nekombinovat je dohromady, mohlo by dojít k předávkování vašeho chlupáče.

Některá antiparazitika, jako třeba spot on (látka se aplikuje ve formě roztoku na malou plochu kůže zvířete, obvykle na hřbetě mezi lopatkami), se dají používat na zvířata už od jejich 6–⁠8 týdnů.

Jak vyndat klíště

Nejlepší variantou pro vyndání klíštěte je speciální háček, který se zasune pod hlavičku a klíště se vyndá velmi snadno. Klíště ničím nemažte a nepolévejte! Začne se dusit a pustí o to více slin a je větší šance přenosu nemoci na vaše zvířete. Pokud váš pes ošetření nemá rád, podívejte se na tip od trenérky psů Radechy Spudilové. Nejdůležitější při jakémkoli ošetření je psa naučit být v klidu a nechat na sebe sahat. To trénujte po malých krocích a za vše ho odměňujte. Ukažte mu i nástroj, který používáte, ať je to pinzeta nebo kartáč. Pes musí mít pocit, že má nad situací kontrolu a vědět, že pokud se mu to nebude líbit, přestanete. Získá tak důvěru a sám se před zákrokem zafixuje, protože bude vědět, že jakmile vám dá signál „Nelíbí se mi to“, vy přestanete.

Nemačkat mezi prsty

Klíště nikdy nemačkejte mezi prsty, nejlepší je dát ho do papírového ubrousku a spláchnout do WC nebo spálit, při špatné manipulaci si můžete nemoc přenést i na sebe. Pokud ho přetrhnete, vyhledejte veterináře. To samé platí i u lidí. Pokud se vám klíště nepodaří vyndat celé, vyhledejte lékaře. Ranku po klíštěti zakápněte dezinfekcí a pokud by vaše zvíře vykazovalo únavu nebo změny nálad, vyhledejte veterináře.

PS: Věděli jste, že klíšťata dokáží při sání krve zvětšit svůj objem více než 200krát?

POZOR! MÁME PRO VÁS SOUTĚŽ O AUTO A CHYTRÉ HODINKY! BĚŽTE NA SOUTEZFORESTO.CZ A ZJISTĚTE VÍCE

K tématu

Tagy: příroda péče o zvíře zvirata klíšťata klíště

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otázek přibývá

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otázek přibývá

Každý den přináší nové zprávy v kauze cesty vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy. Dnes se ukázalo, že jedním z tajných zdrojů novináře Janka Kroupy je pardubický hejtman Martin Netolický. Podle něj chtěl vicepremiér od Ruska získat vakcíny Sputnik V v době, kdy měl informace o zapojení ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích. Podivností je ale více. Vyšlo totiž najevo, že brigádníci pracující ve skladu dostali narychlo zprávu, aby den před výbuchem nechodili do práce.

Za pivo i jídlo si připlatíme. Po pandemii restaurace zvednou ceny, varuje Stárek
„Věříte Hamáčkovi?“ tázala se Babiše Pekarová. Premiér neodpověděl
Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?
reklama
reklama
Rotační výuka by měla skončit koncem měsíce, říká školství. Babiš mluví o 17. květnu

Školství

Domácí zpravodajství

Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal
Že Netolický donáší na Hamáčka? Důkaz, že ČSSD je v rozkladu, tvrdí komentátoři
Další články
reklama
reklama