reklama

Jak správně vyndat klíště? A jakými antiparazitiky můžete svou kočku i zabít?

během roku na kůži své i našich čtyřnohých mazlíčků potkávat známé nepřátele. Klíšťata. Už mnohokrát jsme upozorňovali na to, abyste byli pečliví při výběru prostředků na odpuzení klíšťat. Je totiž důležité dodržovat, pro které zvíře je přípravek určen.

reklama

V rozhovoru s veterinářem jsme probírali, že to, co neublíží psům, může být toxické pro kočky. Například taková látka permethrin může kočku i zabít. A tato látka je často obsažená i v repelentech. Kočkám totiž chybí enzym, který je zodpovědný za odbourávání této látky. Příznaky otravy permethrinem jsou chvění, silné slintání, zvracení, potíže s dýcháním, průjem a horečka nebo zimnice. Toxická je také pro vodní organismy, proto ji nikdy neaplikujte v jejich blízkosti a u vodních ploch a akvárií. Pro psy ale tato látka nebezpečná není. Stačí, když je na antiparazitiku nakreslený jen pes, i tak může být pro kočku ši jiná zvířata nebezpečné. Používejte ty prostředky, které jsou pro dané zvíře určené.

Antiparazitika pro psy i kočky najdete v různých podobách:
•    spot on
•    spreje
•    obojky
•    tablety
 Důležité je nekombinovat je dohromady, mohlo by dojít k předávkování vašeho chlupáče.

Některá antiparazitika, jako třeba spot on (lástka se aplikuje ve formě roztoku na malou plochu kůže zvířete, obvykle na hřbetě mezi lopatkami), se dají používat na zvířata už od jejich 2-8 týdnů. Koťata jsou ale extrémně citlivá na různé protiparazitární spreje a velmi snadno je lze jimi otrávit. Štěňátka jsou také citlivější vůči účinným látkám a je třeba vybrat takový produkt, který vašemu čtyřnohému miminku neublíží.
V případě štěňat a koťat je vždy lepší zeptat se svého veterináře. A když prevence nezabere?

"Povídají si dvě klíšťata.
Tak co, jak probíhal den?
Ale ani se neptej, dneska už mě dvakrát vytočili."


Víte, že se s klíštětem při vyndávání vůbec točit nemá? A hlavně ne v kombinaci s mýdlem! 
Jak správně tedy s klíšťaty zatočit?

Vezměte si gumové rukavice. Připravte zvířecí pinzetu, speciálně vytvořenou pro lepší použití na zvířatech, která ne vždy spolupracují. Co si ale budeme říkat, často jim s klíšťákem vezmeme i nějaký ten chlup.

Klíště uchopte co nejblíže kůži. Žádné mýdlo a žádné točení! Kývejte klíštětem opatrně ze strany na stranu. Po chvíli se klíště uvolní. Po vyjmutí místo vydezinfikujte. Klíště nikdy nemačkejte mezi prsty, nejlepší je dát ho do papírového ubrousku a spláchnout do WC, nebo spálit. Pokud ho přetrhnete, vyhledejte veterináře. To samé platí i u lidí, pokud se vám klíště nepodaří vyndat celé, vyhledejte lékaře.

SOUTĚŽTE S NÁMI A VÝROBCEM KRMIV NATIVIA

Místo, kde klíště bylo, kontrolujte. Pokud v kruhu kolem rány kůže zarudne, může to znamenat, že je pes nakažen lymskou boreliózou. Znakem nákazy je také únava a horečka. 

Nezapomeňte svým mazlíčkům kontrolovat i spodní část tlapek, na ty se často zapomíná. Zvýšený výskyt klíšťat monitoruje Český hydrometeorologický ústav, tam najdete potřebné informace.

Ps: Věděli jste, že klíšťata se dokáží při sání krve zvětšit svůj objem více než 200 krát?

K tématu

Tagy: příroda péče o zvíře zvirata klíšťata klíště

Další hlavní zprávy

Školství

Situace je špatná, školy zůstanou zavřené ještě několik týdnů, tvrdí Hamáček

Situace je špatná, školy zůstanou zavřené ještě několik týdnů, tvrdí Hamáček

Děti ani týden před avizovaným nástupem do školy neví, jestli skutečně nastoupí. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) rozhodnou až čísla nakažených z konce týdne. Ta současná podle něj ale příliš pozitivní nejsou a zdá se, že návrat dětí do lavic se odloží. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) školy zůstanou zavřené ještě několik týdnů.

reklama
Schillerová sklízí kritiku. Do lodi teče a ona odmítá měřit stav vody, varují odborníci
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
Erdogan: S muslimy se zachází jako s Židy před druhou světovou válkou
Koronavirus: V ČR je k pondělnímu večeru 162 866 nakažených, přibylo 5 474 pacientů
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Babiš s Vojtěchem šířili nákazu z nedbalosti, tvrdí autor trestního oznámení
Další články
reklama
reklama