reklama

Jak na klíšťata? A jakými antiparazitiky můžete svou kočku i zabít?

Během roku můžete na své kůži i na kůži čtyřnohých mazlíčků potkávat známé nepřátele. Klíšťata. Už mnohokrát jsme upozorňovali na to, abyste byli pečliví při výběru prostředků na odpuzení klíšťat. Je totiž důležité dodržovat, pro které zvíře je přípravek určen.

reklama

Prevence je u mazlíčků to nejdůležitější. Ač si to totiž mnoho lidí neuvědomuje, tak klíšťata jsou vlemi nebezpeční vnější parazité. Přenáší mnoho nemocí a následky mohou být smrtelné.

Jak můžete otrávit kočku i králíka

V rozhovoru s veterinářkou jsme probírali, že to, co neublíží psům, může být toxické pro kočky. Například taková látka permethrin může kočku i zabít. A tato látka je často obsažená i v repelentech. Kočkám totiž chybí enzym, který je zodpovědný za odbourávání této látky. Příznaky otravy permethrinem jsou chvění, silné slintání, zvracení, potíže s dýcháním, průjem a horečka nebo zimnice. Otrávit se kočka může i pokud vykoupete psa, který má na sobě permethrinový obojek, a ona se z té vany napije. Pokud je na antiparazitiku nakreslený jen pes, použijte ho jen na psa. Používejte ty prostředky, které jsou pro dané zvíře určené. I u králíků si musíte dávat pozor. Jedovatá je pro ně látka fipronil.

Antiparazitika pro psy i kočky najdete v různých podobách:
•    spot on
•    spreje
•    obojky
•    tablety
 Důležité je nekombinovat je dohromady, mohlo by dojít k předávkování vašeho chlupáče.

Některá antiparazitika, jako třeba spot on (látka se aplikuje ve formě roztoku na malou plochu kůže zvířete, obvykle na hřbetě mezi lopatkami), se dají používat na zvířata už od jejich 6–⁠8 týdnů.

Jak vyndat klíště

Nejlepší variantou pro vyndání klíštěte je speciální háček, který se zasune pod hlavičku a klíště se vyndá velmi snadno. Klíště ničím nemažte a nepolévejte! Začne se dusit a pustí o to více slin a je větší šance přenosu nemoci na vaše zvířete. Pokud váš pes ošetření nemá rád, podívejte se na tip od trenérky psů Radechy Spudilové. Nejdůležitější při jakémkoli ošetření je psa naučit být v klidu a nechat na sebe sahat. To trénujte po malých krocích a za vše ho odměňujte. Ukažte mu i nástroj, který používáte, ať je to pinzeta nebo kartáč. Pes musí mít pocit, že má nad situací kontrolu a vědět, že pokud se mu to nebude líbit, přestanete. Získá tak důvěru a sám se před zákrokem zafixuje, protože bude vědět, že jakmile vám dá signál „Nelíbí se mi to“, vy přestanete.

Nemačkat mezi prsty

Klíště nikdy nemačkejte mezi prsty, nejlepší je dát ho do papírového ubrousku a spláchnout do WC nebo spálit, při špatné manipulaci si můžete nemoc přenést i na sebe. Pokud ho přetrhnete, vyhledejte veterináře. To samé platí i u lidí. Pokud se vám klíště nepodaří vyndat celé, vyhledejte lékaře. Ranku po klíštěti zakápněte dezinfekcí a pokud by vaše zvíře vykazovalo únavu nebo změny nálad, vyhledejte veterináře.

Věděli jste, že klíšťata dokáží při sání krve zvětšit svůj objem více než 200krát?

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama