Princ Philip byl svéráz a velký optimista. Dožil se úctyhodných 99 let a v Británii byl oblíbený hlavně pro svůj nevšední humor a vystupování. Přestože byl na každém kroku střežen, o jeho životě se mnoho nevědělo. Britský deník The Sun přinesl 15 zajímavostí o jeho životě.
1. Narodil se na kuchyňském stole
Princ Philip se narodil na kuchyňském stole ve vile Mon Repos v letním sídle řecké královské rodiny na ostrově Korfu 10. června 1921. I přes svou přezdívku „Phil the Greek“ v sobě nemá řeckou krev. Jeho otec byl dánským princem, který se stal řeckým králem. Princ Philip byl stejně jako Alžběta II. prapravnukem královny Viktorie.
2. Plavil se v bedně od pomerančů
V roce 1922 museli po prohrané řecko-turecké válce jeho otec a matka, princezna Alice z Battenbergu, uprchnout se svými čtyřmi dcerami a Philipem, jejich jediným synem. Zachránila je britská válečná loď. Princi Philipovi bylo 18 měsíců a na lodi se plavil v kolébce vyrobené z bedny od pomerančů.
Princ Philip strávil následujících sedm let u svého strýce ve Francii poblíž Paříže. Ve věku osmi let začal navštěvovat školu Cheam v Surrey, kde byl i brankářem fotbalového týmu. Philip byl odmala sportovně velmi nadaný.
Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo deset let. Svou matku neviděl osm let, v té době žila v sanatoriu pro duševně choré poté, co se psychicky zhroutila. Jeho otec se následně spolu se svou milenkou přestěhoval do Monte Carla, kde si získal pověst alkoholika a propadl hazardním hrám. Zemřel ve věku 62 let v roce 1944.
3. Láska na první pohled
Poprvé se s princeznou Alžbětou seznámil na svatbě řecké kněžny Mariny a vévody z Kentu v roce 1934. Pro osmiletou Alžbětu to byla láska na první pohled. V roce 1939 nastoupil Philip k námořnictvu Royal Naval College v Dartmouthu, kde byl nejlepším kadetem. Právě tam byl znovu představen Alžbětě, své třetí sestřenici, v době návštěvy u jejích rodičů, krále Jiřího VI. a královny Alžběty. V roce 1943 strávil Vánoce s panovníky na zámku Windsor, kde se s princeznou sblížil.
4. Za války zachránil 163 životů
Philip projevil během války statečnost. V bitvě u Matapanu proti italské flotile v roce 1941 velel na palubě HMS Valiant obsluze světlometů. V roce 1943 pravděpodobně zachránil 163 životů na palubě HMS Wallace. Za jasné noci byla loď snadným terčem, ovšem Philip vymyslel plán – nechal spustit do vody hořící vor. Nepřátelské letouny viděly kouř a bombardovaly vor v domnění, že jde o loď, díky tomu posádka unikla bez zranění.
5. Pokutován za močení na ulici
V roce 1945 Philipa zatkli a pokutovali v australském Sydney za to, že během dovolené močil na ulici.
6. V bance měl uložených jen 12 pencí
Po oznámení sňatku s princeznou Alžbětou se stal britským občanem, vzdal se řeckého titulu a přijal jméno Mountbatten. Když se ženil s princeznou Alžbětou, měl údajně v bance uložených jen 12 pencí. Přesto pro svou nastávající manželku připravil originální dárek. Jako svatební dar pro ni navrhl náramek. Kameny, které jej zdobily, pocházely z diadému jeho matky. Věděl také, že princezna je odpůrcem cigaret, které zničily zdraví jejímu otci. Den před sňatkem proto přestal kouřit.
Jeho čtyři starší sestry se provdaly za německá knížata, z nichž dva byli nacisté. Žádná ze žijících sester nebyla pozvána na jeho svatbu (jedna zemřela v roce 1937 při leteckém neštěstí).
7. „Vypadá jako švestkový pudink!“
Když se v roce 1948 narodil princ Charles, Philip strávil noc hraním squashe. O svém dítěti pak prohlásil, že „vypadá jako švestkový pudink“. Philipa pobouřilo, když se královna na radu dvořanů a předsedy vlády Winstona Churchilla rozhodla, že jejich děti by měly mít příjmení Windsor. „Jsem jen krvavá améba,“ postěžoval si.
Jeho námořní kariéra skončila v roce 1952, když se Alžběta stala britskou královnou.
8. Románky vždy popíral
Mimomanželské románky a flirty vždy popíral s tím, že by nebyly možné. Podle jeho slov ho vždy doprovázela ochranka. Byl však spojován s princeznou Alexandrou, filmovou hvězdou Merle Oberonovou, herečkou Pat Kirkwoodovou, televizní osobností Katie Boyleovou či dlouholetou přítelkyní Helene Cordeeovou. Jeho nejbližší přítelkyní byla hraběnka Mountbattenová z Barmy, známější jako lady Penny Romseyová, se kterou princ trávil hodně času i v pozdějších letech.
Měl čtyři děti, osm vnoučat a osm pravnoučat. Pil málo, a když už ano, dával přednost pivu před vínem nebo lihovinami.
9. Přednesl 5 496 promluv, navštívil 170 zemí
V květnu 1961 se stal prvním členem královské rodiny, kterého bylo možné slyšet v televizi.
Princ Philip vedl velmi aktivní život. Chodil spát o půlnoci a vstával v šest ráno. Za 65 let, před odchodem do důchodu v srpnu 2017, přednesl 5 496 promluv a navštívil více než 170 zemí světa. Byl patronem asi 750 charitativních organizací. V roce 1956 založil program vévody z Edinburghu, jehož se zúčastnily přes čtyři miliony mladých lidí z více než 90 zemí, kteří si vyzkoušeli svou fyzickou zdatnost.
10. Milující dědeček
Když Diana zemřela v roce 1997, její synové William a Harry nechtěli kráčet za rakví. A tak jim princ Philip navrhl, že „pokud chtějí, půjde s nimi“. Zachoval se tak jako dědeček, který své vnuky podržel v nejtěžších a nejsmutnějších chvílích v jejich životě.
11. Pilot i spisovatel
Napsal 14 knih na různá témata, včetně řízení kočárů a životního prostředí. Jako pilot získal v roce 1953 známá pilotní křídla RAF (královského letectva), o tři roky licenci pilota vrtulníku a za další tři roky průkaz soukromého pilota. Během šesti tisíc hodin letu pilotoval 59 druhů letadel. V roce 1997 přestal sám létat ze zdravotních důvodů.
Jeho osobní knihovna obsahovala 11 tisíc knih.
12. Měl 24 nemanželských dětí?
V roce 1995 německé noviny informovaly, že měl 24 nemanželských dětí. Šlo však o nesprávně přeložený článek, princ měl 24 kmotřenců.
13. „Uděláš to ještě jednou a vysadím tě z auta“
Když si královna kdysi stěžovala, že jel příliš rychle na královském statku, řekl jí: „Pokud to uděláš ještě jednou, budu tě muset vysadit z auta.“ Její Veličenstvo mlčelo.
Jednou se nahlas zasmál, když sluha vyklopil servírovací stolek a na královnin dekolt spadl kousek krémového dortu.
14. Nejdéle sloužící manžel v historii
Byl třetím nejstarším členem britské královské rodiny v historii po princezně Alice, vévodkyni z Gloucesteru, která se dožila 102 let, a královně matce, která zemřela ve věku 101 let. Dne 18. dubna 2009 se stal nejdéle sloužícím manželem královské rodiny, předchozí rekord 57 let a 70 dní patřil královně Šarlotě, manželce Jiřího III.
Byl jedním z prvních lidí v Británii, kteří experimentovali se solárními panely – v 70. letech je instaloval na střechu venkovského sídla v Sandringhamu.
15. V případě své smrti měl jasno
Princ Philip měl v případě své smrti plán, co se stane s jeho ostatky. Přál si, aby v případě, že zemře před královnou, bylo jeho tělo uloženo v královské klenbě v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Pak budou spolu s Alžbětou pohřbeni v pamětní kapli krále Jiřího VI., kde leží i rodiče královny.