Odkaz sametové revoluce očima studentů: Literární soutěž inspirovaná 17. listopadem

17. listopad očima studentů. Dny, které vedly k pádu komunistického režimu a znovunabytí občanských práv. A právě k letošnímu 35. výročí tohoto významného dne se Anglo-americká univerzita v Praze rozhodla uspořádat literární soutěž právě na jeho počest.

Letošní rok se na Anglo-americké vysoké škole (AAU) v Praze konalo předávání cen literární soutěže na oslavu sametové revoluce. Soutěž byla otevřená pro studenty napříč Českou a Slovenskou republikou, kteří měli možnost vyjádřit svůj pohled na význam svobody a osobních práv. Probíhala formou esejí, které byly psané v anglickém jazyce, a podtitul jejich pojetí zněl “Jak by jakákoliv revoluce mohla být sametová?”.

„Chtěli jsme mladé lidi povzbudit k tomu, aby se zamysleli nad významem revoluce a kam se společnost od té doby posunula,“ uvedl rektor AAU doc. Jiří Schwarz.

Prorektorka pro studentské záležitosti AAU Jeta Sahatqija dodala, že je důležité spojovat minulost s dneškem, poučit se z ní a přenést myšlenku tolerance do současnosti.

Inspirace pro vděk za svobodu projevu je všude kolem

Jednou ze soutěžních výherkyň je Nela Kedziorová, která pohlíží na sametovou revoluci jako na nejdůležitější událost v našich současných dějinách. Dle jejích slov jí soutěž a následující vítězství dodalo sebevědomí přihlásit se také na univerzity v zahraničí.

„Je to určitě stále důležité téma nejen pro mladé, ale pro celou společnost. Proto jsem se rozhodla ukázat, že to nebyla izolovaná událost, ale že se udála v kontextu revolucí v celé Evropě. Dnes se na to musíme dívat v mezinárodním kontextu událostí,“ popisuje Nela.

Jednou z odměn soutěžícím bylo bakalářské a magisterské stipendium na Anglo-americké vysoké škole a stáž v Paměti národa (jedna z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě). Tento program umožní studentům poznat práci zaměřenou na dokumentování klíčových momentů českých dějin. Zároveň jim pomůže prohloubit znalosti o české historii.

Vítěz magisterského stipendia a student AAU, Phillip Wetzel, čerpal inspiraci z pražských ulic a historické atmosféry města. „Je pro mě mimo jiné velkou ctí získat tuto cenu. Jsem ve druhém ročníku magisterského studia, takže ji s radostí využiji během posledního semestru,“ dodává nadějný student.

Třetí vítězkou se stala studentka původem z Irska, která vyzdvihla českou svobodu slova, která pro ni byla dle jejích slov hnacím faktorem při psaní soutěžní eseje. „Klid a svoboda slova, které jsem zažila v České republice, jsou pro mě jedinečné. Od mého přistěhování před rokem a půl se právě tato svoboda stala hlavní inspirací pro mou tvorbu. Možnost svobodně se procházet a vyjadřovat se je pro mě nesmírně cenná,“ uvedla jedna z vítězek Rachel Kate Cronnelly.

Velkou zajímavostí uplynulé soutěže byla také skutečnost, že v řadě porotců zasedli významné osobnosti sametové revoluce. Konkrétně česká aktivistka a bývalá diplomatka Monika Pajerová a studentský vůdce během sametové revoluce Martin Klíma.

Slavnostní předání cen doprovodily skladby českých skladatelů v podání uznávaného hudebního dua z Akademie múzických umění v Praze, Juraje Škody a Pavlíny Tesařové.

Tagy: