Nová fotbalová superliga (zdroj: CNN Prima NEWS)
O fotbalové Lize mistrů se dlouhé roky referuje jako o milionářské soutěži. Ovšem teď přišlo zemětřesení, ze kterého se generuje ultramilionářská záležitost s názvem Superliga. 12 mocných klubů z Anglie, Itálie a Španělska vytvořilo vlastní společnost. To vše za velkého nepochopení nezúčastněných. Hlavou kroutí asociace UEFA, FIFA, fanoušci i známé osobnosti.
Manchester United, Liverpool, Manchester City, Arsenal, Chelsea a Tottenham z Anglie. Barcelona, Real Madrid a Atlético Madrid ze Španělska a Inter, AC Milán a Juventus z Itálie. Taková je podoba zakládajícího spolku takzvané Superligy, předsedou chystané soutěže se stal prezident Realu Florentino Pérez. 12 členů nového projektu by mělo mít k dispozici fond ve výši 3,5 miliardy eur, tedy 90,7 miliardy korun, které si rozdělí mezi sebe.
Fotbalové orgány UEFA – pořádající Ligu mistrů i Evropskou ligu – a FIFA se zlobí. A nejsou samy.
Jak je zřejmé, mezi tuctem klubů, které se chystají spustit revoluci, chybí zástupci dvou zemí, které spadají do takzvané TOP pětky evropského fotbalu – Francie a Německa. Nabídku utéct z Ligy mistrů do Superligy dostalo i Paris-Saint Germain nebo Bayern Mnichov. Ale tyto věhlasné organizace odmítly.
„Děkujeme klubům v ostatních zemích, zejména ve Francii a Německu, že se k záměru nepřidaly. Vyzýváme fanoušky, politiky, prostě všechny, co milují fotbal, aby nám pomohli proti tomu bojovat. Sobeckost menšiny musí skončit,“ uvedly ve společném prohlášení UEFA, Anglická fotbalová asociace, Premier League, Španělská fotbalová federace, La Liga, Italská fotbalová federace a Serie A. Zamítavého postoje si váží tuzemská Ligová fotbalová asociace.
Nepřistoupení na možnost stát se součástí Superligy ocenil i předseda představenstva Slavie Praha Jaroslav Tvrdík. „Obdivuhodný postoj německých a francouzských klubu. Respekt. Podobně jako oni plně podporujeme postoj FIFA a UEFA – fotbal potřebuje solidaritu a soutěžení v rámci stávajícího modelu evropských soutěží klubů z 55 fotbalových asociací.“
Pokud by se Superliga skutečně začala hrát, ovlivnilo by to v podstatě právě i Slavii. Tím, že v posledních letech pravidelně bojuje o Ligu mistrů, hraje o stovky milionů korun. Jen za poslední účast v play-off o Champions League, která v dvojutkání s dánským Midtjyllandem dopadla neúspěchem, vyinkasovala 132,5 milionu korun. Posléze šli „sešívaní“ vydělávat do Evropské ligy, díky čemuž si v této pohárové sezoně přišli na 395 milionů korun.
Čirá chamtivost
Je jasné, že za nejlepšími kluby by do Superligy odešli také štědří sponzoři, kteří momentálně zajišťují chod soutěží pod hlavičkou UEFA. Tím pádem by účastníci Ligy mistrů i Evropské ligy nedostávali tolik, na kolik jsou zvyklí.
UEFA klubům, které se k diskutovanému projektu připojí, pohrozila vyloučením ze všech domácích, evropských i světových soutěží. Jejich hráči by mohli přijít i o možnost reprezentovat své země. „Proti cynickému záměru, jenž je založen výhradně na zájmech několika klubů, se postavíme společně,“ podotkla evropská organizace ve spojení s národními fotbalovými federacemi a ligami.
„Je to celé jen čirá chamtivost,“ uvedl v neděli Gary Neville expert britské televize Sky Sports a ikona Manchesteru United. „Nejsem proti modernizaci fotbalu, ale přijít s tímto v době koronaviru je absolutní skandál. United a zbytek klubů, které se pod to podepsaly, by se měly stydět,“ řekl dále.
A v ostrém duchu bývalý anglický stoper pokračoval.
„Jsem fanoušek Manchesteru United, jsem jím již 40 let. Nejvíc jsem znechucen právě z United a také Liverpoolu. Ten předstírá, že nikdy nebudeš kráčet sám (odkaz na legendární chorál You'll never walk alone, pozn. red.), že je klubem pro lidi.“
„Je to absolutní ostuda. Upřímně, musíme v této zemi vrátit sílu klubům na vrcholu Premier League, a to zahrnuje i můj klub.
„V Superlize má být i Arsenal? Vždyť naposledy remizovali s Fulhamem (18. týmem Premier League, pozn. red.). Šesti anglickým týmům by měli sebrat body za tuto sezonu. Je to absolutní vtip.“
Zrod Superligy má přesah i do politiky. Do zástupu kritiků se postavili také britský premiér Boris Johnson nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. „Superliga ohrožuje princip solidarity a podstaty sportu,“ vzkázal Macron.
„Pomůžeme fotbalu na všech úrovních a dostaneme ho na jeho oprávněné místo na světě. Fotbal je jediný globální sport s více než čtyřmi miliardami fanoušků a je naší odpovědností coby velkých klubů reagovat na jejich touhy,“ konstatovala naopak hlava projektu Superliga Florentino Pérez.
V plánu je, že onu dvanáctku fotbalových gigantů doplní další tři kluby a dohromady vytvoří stálých 15 účastníků soutěže. Ta by měla ve finální podobě obnášet 20 klubů, přičemž o zbylých pět míst by se jiné celky porvaly v kvalifikaci.
Zatím není jasné, kdy by měl nastat „výkop“. Oficiální termín neexistuje. A po silné vlně nevole ze všech různých míst je otázkou, jestli někdy vůbec existovat bude.
Liverpool je jedním z klubů, které spadají do nového projektu s názvem Superliga. Slavná Liga mistrů by tak měla v budoucnu postrádat tým, který ji naposledy vyhrál v roce 2019. Zdroj: Profimedia.cz