reklama

Pomohl okradené seniorce a dopadl pachatele. Ocenil ho starosta i policie

Odvážný muž, který neváhal a pronásledoval lupiče, se dočkal ocenění v České Lípě. Lupič přepadl na ulici seniorku a strhl jí kabelku. Petr Grundza zareagoval okamžitě, pustil se za ním, dostihl ho, zadržel a předal policistům jako na stříbrném podnose. V pondělí za to dostal hned dvě medaile – od starostky města i od krajského policejního ředitele.

reklama

Stalo se to před dvěma týdny v okrajové části České Lípy. Starší žena se vracela z kostela, bylo okolo páté, venku byla tma. Lupič seniorku povalil na zem a vytrhl jí kabelku a utíkal pryč. V tu chvíli si ho ale všiml Petr Grundza, který se zrovna vracel autem z práce, když vzápětí zahlédl plačící ženu volající o pomoc, rychle pochopil, co se stalo.

„Zastavil jsem u paní, říkala, že ji přepadl. Řekl jsem jí, že jsem viděl, kudy utíkal, ať si sedne ke mně do auta a zkusíme ho najít,“ popisuje Petr Grundza, který pracuje v továrně, ale se svou rychlou reakcí by se neztratil ani u policie.

„Jeli jsme tím směrem a po chvíli jsme ho zahlédli, jak míří na autobusové nádraží, tam jsem ho dojel, vyskočil jsem z auta, chytil jsem ho pod krkem a posadil ho na lavičku. Tam jsem ho držel tak dlouho, dokud nepřijeli policisté, které jsem přivolal,“ vypráví oceněný hrdina.

Zadržený lupič se prý ani nebránil. „Jen říkal, ať ho klidně zbiju, jen ať ho pak pustím. Já mu na to povídal, to určitě – a ty za rohem uděláš další elpaso,“ vzpomíná Grundza a používá při tom podobně jako policisté slangový výraz pro loupežné přepadení.

Přepadená žena nyní bojuje s úzkostí

V pondělí dostal Petr Grundza dvě medaile a šek na pět tisíc korun od města Česká Lípa. „Snad to přispěje k tomu, že se lidé budou v našem městě cítit bezpečněji, když budou vědět, že jsou mezi námi lidé ochotní pomoci,“ říká starostka České Lípy Jitka Volfová.

Krajský policejní ředitel Ondřej Musil navíc zdůrazňuje, že za třicet let své aktivní kariéry u policie se s podobnými případy setkal jen výjimečně. „Za mě určitě palec nahoru a moc mu děkuji,“ říká zkušený policista.

Přepadená žena se ale oficiálního poděkování nezúčastnila. Po útoku lupiče je stále ve špatném psychickém stavu a trpí úzkostmi. Na klidu jí nepřidává ani to, že pachatele může klidně ve městě znovu potkat.

„Vyšetřovatel podal návrh na vzetí obviněného do vazby, ale ze strany státního zastupitelství tento návrh nebyl akceptován a muž je stíhaný na svobodě,“ vysvětluje Adéla Maňasová, mluvčí PČR Libereckého kraje. Za loupežné přepadení dopadenému lupiči, který už byl v minulosti trestaný, hrozí až deset let vězení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama