Adopťáček: Výstava zachráněných chrtů. Někteří překonali sami sebe

Akce Adopťáček je výjimečná v tom, že jsou vítáni všichni chrti. Většina neziskových organizací si totiž dělá vlastní srazy pro avé adoptované pejsky, ale na Adopťáčkovi se sešli chrti ze všech různých organizací. „Dokonce se nám podařilo propojit svět adoptovaných a výstavních chrtů," říká organizátorka Weronika Gray. 

Akce Adopťáček je výjimečná v tom, že jsou vítáni všichni chrti. Většina neziskových organizací si totiž dělá vlastní srazy pro avé adoptované pejsky, ale na Adopťáčkovi se sešli chrti ze všech různých organizací. Dokonce se nám podařilo propojit svět adoptovaných a výstavních chrtů," říká organizátorka Weronika Gray. 

Občas se stává, že majitelé papírových psů neuznávají chrtí adopce. Ale na Adopťáčkovii se tyto hranice a rozdíly smázli a jednou z účastnic byla i Evropská šampionka saluka Glorie.        
Šlo hlavně o setkání lidí a pejsků, protože chrt je velmi typický pes a většina z nich se chová stejně, lidé jsou si tak blíže. Chrtaři prožívají stejné momenty a jejich pejskové dělají ty stejné věci, pokud bych to měla srovnat s klasickým srazem pejskařů, nikdy k sobě nebudou mít tak blízko, jako chrtaři," vysvětluje Weronika.


(zdroj: Michal Kimmel photography)

Akce byla velmi úspěšná, Weronika si chválí zpětnou vazbu účastníků, kteří se už nemohou dočkat na další ročník a dokonce nabízí pomocnou ruku. 
Na srazu se setkávali i generace pejsků, díky papírovým zástupcům, hlavně v řadách vipetů (menší závodní chrt), kdy přišlo mnoho štěnátek a setkali se se svými babičkami, strýčky a tetičkami z jiných vrhů. 
Výstava nebyla typickou výstavou, jak ji znají majitelé papírových pejsků, byla mnohem uvolněnější a přátelštější, mohli se přihlásit i pejsci s hendikepem - zlomený ocásek, chybějící zuby, tři nohy nebo bázliví pejsci, kteří díky výstavě a srazu překonali sami sebe a po strašných zkušenostech z předchozího domova, zvládli jít v kruhu mezi ostatními pejsky a mezi velkou spoustou cizích lidí. Už jen to bylo pro mnohé pejsky a jejich majitele obrovským vítězstvím.  Někteří chrti na sebe ještě nenechali sáhnout, jiní stáli schovaní za nohami svého pána a další skákali a chtěli se mazlit.


(zdroj: Michal Kimmel photography)

Adoptovaný chrt má často rány po těle, ale ještě častěji má rány na duši, psychická traumata, kdy se bojí lidí, bojí se světa a to jediné, co znají je tmavý kotec, lov a zpátky do kotce, více informací se dočtete v předešlém článku.  Někteří se bojí vejít do domu, protože za to byli mláceni a biti, vlézt si na gauč je pro ně něco naprosto nepředstavitelného. Vše, se u nás musí naučit. To, že ruka, je k hlazení, gauč na válení a páníček je milujicí přítel a ne tyran," vysvětluje Weronika. Někteří pejsci byly v ČR u nových majitelů pár měsíců a už už začínali pookřávat.

Na výstavu se přihlásilo 90 pejsků, a na akci dorazilo skoro 200. Výtěžek z akce se vyšplhal na krásných 23 tisíc korun. A nyní jde ještě do prodeje kalendář, který se fotili v rámci srazu a i z něho půjdou peníze na pomoc chrtům pro Galgo v nouzi. Adopťáček bude i do budoucna fungovat jako symbol pomoci pro chrty - pro VŠECHNY chrty jedno z které organizace.

Jako bonus na sraz přijel i pejsek Gump - vycházející psí hvězda, hlavní hrdina knihy Gump, pes který naučil lidi žít". Gump je také napůl chrt a již brzy se objeví i na filmových plátnech. Proběhla autogramiáda ke knize, kdy se sešel autor, ilustrátorka, i nějaké postavy z knihy (kniha je prokládána skutečnými postavami psími i lidskými a reálnými příběhy zachráněných psů).

Tagy: