Nejlepší adventní trhy v Evropě 2022: 17 tipů, kde nasát vánoční atmosféru

Nač být troškaři a chodit jen po tuzemských vánočních trzích, když se můžete vydat za hranice České republiky? Kde nejlépe načerpáte vánoční atmosféru? Jsou hezčí adventní trhy v Drážďanech, Paříži, nebo snad v Amsterdamu? Podívejte se na náš přehledný článek, kde najdete otevírací dobu vyhlášených evropských adventních trhů, co vás na nich čeká, jak se tam dostanete a jaká v místě panují covidová opatření.

Bratislava

 • Otevírací doba: 24. 11. až 22. 12. 2022, denně od 10 do 22 hodin
 • Program: Hlavní trhy se konají na Hlavním a Františkánském náměstí. Na bratislavských vánočních trzích si můžete prohlédnout nabídku přibližně sta stánků, kde najdete kromě řemeslných výrobků i spoustu dobrot. Pochutnat si tu můžete zejména na lokších s různými náplněmi, klobásách, rybích specialitách, haluškách, bramborácích, pagáčích, štrúdlu a jablkách v karamelu. Na trzích můžete zažít i bohatý doprovodný program. Vystoupí tam řada zpěváků a každý čtvrtek budou slovenští herci a herečky předčítat z knih.
 • Cesta z Prahy: Cesta autem do Bratislavy trvá tři hodiny. V centru města se platí za parkování, ale na okrajích ne. Více informací o parkování v Bratislavě naleznete zde. Pokud pojedete autobusem nebo vlakem, cesta zabere zhruba 4,5 hodiny. Lístek na autobus stojí zhruba 900 korun, jízdenka na vlak 500 korun dle daného spoje.
 • Covidová opatření: žádná (Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.)

Více o adventních trzích v Bratislavě naleznete v našem přehledném článku zde.

Německo

Drážďany

 • Otevírací doba: 23. 11. až 24. 12. 2022, v den zahájení se trhy otevřely v 16 hodin a své brány zase zavřely ve 21 hodin, další dny bude otevřeno každý den od 10 do 21 hodin, na Štědrý den bude otevřeno jen do 14 hodin
 • Program: Návštěvníky trhu čeká kromě klasických stánků bohatý doprovodný program. Mezi oblíbené kratochvíle patří návštěva Santy Klause, jízda na dřevěném kolotoči a ruském kole, vyhlídka z věže Kreuzkirche nebo okna Kulturpalastu, možnost využití dětského koutku a další.
 • Cesta z Prahy: Cesta autem zabere 1,5 hodiny. Poplatek za parkování se u různých parkovišť liší, ale počítejte zhruba s cenou 2,50 eura za hodinu. Seznam drážďanských parkovišť naleznete zde. Pokud nechcete řídit nebo nemáte auto, na adventní trhy pořádá spousta cestovních kanceláří zájezdy, takže si jen stačí vybrat společnost a můžete vyrazit. Zájezd stojí kolem 600 korun. Z Prahy jste tam autobusem za 2,5 hodiny. Pokud byste radši jeli na vlastní pěst vlakem, cesta trvá lehce přes dvě hodiny a zpáteční jízdenka vás bude stát kolem 300 korun (záleží na konkrétním spoji).
 • Covidová opatření: Respirátory jsou v Německu povinné ve veřejné dálkové dopravě (vyjma letecké dopravy), v nemocnicích a pečovatelských zařízeních. Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

Více o adventních trzích v Drážďanech naleznete v našem přehledném článku zde.

Norimberk

 • Otevírací doba: Hlavní adventní trh na Hauptmarktu: 25. 11. až 24. 12. 2022, 25. listopadu otevřeno od 10 do 22 hodin (v 17:30 zahajovací ceremoniál), jinak otevřeno denně od 10 do 21 hodin, na Štědrý den od 10 do 14 hodin
 • Program: Na Hauptmarktu stojí o Vánocích zhruba 200 stánků, ve kterých najdete pestrou nabídku vánočního zboží i dobrot. Místní specialitou jsou malé bílé norimberské klobásy, které si můžete vychutnat s kysaným zelím, bramborovým salátem nebo v housce. V Norimberku najdete i menší adventní trhy.
 • Cesta z Prahy: Autem se tam dostanete za tři hodiny. Seznam nejlepších parkovišť v Norimberku naleznete zde. Cesta autobusem trvá zhruba 3,5 hodiny, cesta vlakem zabere 4,5 hodiny. Ceny jízdenek mají velký rozptyl podle daných spojů. Nejlevnější lístek na autobus vás vyjde na cca 430 korun, nejlevnější jízdenka na vlak na cca 850 korun.
 • Covidová opatření: Respirátory jsou v Německu povinné ve veřejné dálkové dopravě (vyjma letecké dopravy), v nemocnicích a pečovatelských zařízeních. Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

Více o adventních trzích v Norimberku naleznete v našem přehledném článku zde.

Regensburg (Řezno)

 • Otevírací doba: různá podle jednotlivých náměstí
 • Program: Prodejní stánky se linou od náměstí Neupfarrplatz přes náměstí St.-Kassians-Platz kolem Galeria Kaufhof. Ve stáncích kromě pochutin najdete zboží od košíkářů, kovářů, řezbářů, sedlářů, hrnčířů, výrobců pletených košťat, výrobců svíček a dalších a děti se mohou těšit na vánoční kolotoč.
 • Cesta z Prahy: Autem do Salzburgu přijedete za 2,5 hodiny. Cesta autobusem trvá 3,5 hodiny a stojí necelých 600 korun. Cesta vlakem zabere čtyři hodiny a stojí 600 korun.
 • Covidová opatření: Respirátory jsou v Německu povinné ve veřejné dálkové dopravě (vyjma letecké dopravy), v nemocnicích a pečovatelských zařízeních. Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

Passau (Pasov)

 • Otevírací doba: 23. 11. až 23. 12. 2022, otevřeno v pondělí až čtvrtek od 10 do 20 hodin, v pátek a sobotu od 10 do 21 hodin, v neděli od 11:30 do 20 hodin
 • Program: Návštěvníci se mohou těšit na kouzelnou atmosféru o dómu svatého Štěpána, kde se adventní trhy rozkládají. Na místě najdete punč, svařené víno, výrobky z ovčího mléka, zboží ze dřeva a další. Více informací naleznete na oficiálních webových stránkách adventních trhů v Pasově.
 • Cesta z Prahy: Autem do Pasova přijedete za 3,5 hodiny. Cesta autobusem trvá šest hodin a stojí 600 korun. Cesta vlakem zabere 5,5 hodin a stojí asi 700 korun.
 • Covidová opatření: Respirátory jsou v Německu povinné ve veřejné dálkové dopravě (vyjma letecké dopravy), v nemocnicích a pečovatelských zařízeních. Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

Berlín

Mnichov

 • Otevírací doba: různá podle konkrétních trhů
 • Program: V Mnichově se koná mnoho vánočních trhů. Ve stáncích koupíte jak občerstvení, tak domácí výrobky, ručně vyrobené výzdoby na stromeček a zajímavé vánoční dárky. Více o programu na místních adventních trzích najdete zde.
 • Cesta z Prahy: Autem do Mnichova přijedete za čtyři hodiny. Cesta autobusem trvá pět hodin a stojí tisíc korun. Cesta vlakem zabere necelých šest hodin a stojí cca 700 korun.
 • Covidová opatření: Respirátory jsou v Německu povinné ve veřejné dálkové dopravě (vyjma letecké dopravy), v nemocnicích a pečovatelských zařízeních. Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

Rakousko

Vídeň

 • Otevírací doba: Ve Vídni se koná hodně adventních trhů. Přehledný článek o otevíracích dobách najdete zde.
 • Program: Nejslavnější vídeňské adventní trhy se konají u Vídeňské radnice. Návštěvníky trhu uvítá několikametrové nasvícené loubí se svíčkami. Za branami trhu už stánky lákají vůní svařeného vína, punče, cukroví a dalších laskomin. U těchto trhů najdete i velké kluziště a pro děti je tu připraven dvanáctimetrový patrový kolotoč a v parku Vánoční svět se sobím vláčkem, betlémskou stezkou, dětskou chatou a menším kluzištěm.
 • Cesta z Prahy: Nejrychlejší cesta z Prahy je, když zkombinujete vlak a autobus. Když vyberte správný spoj, tato varianta je dlouhá jen tři hodiny. Pokud pojedete jen vlakem, cesta trvá zhruba 4,5 hodiny a vyjde vás na zhruba 800 korun (záleží, jakým konkrétním spojem pojedete). Pokud pojedete autem, cesta z Prahy trvá cca 3,5 hodiny. Seznam všech parkovišť ve Vídni naleznete zde. A v neposlední řadě do Vídně můžete samozřejmě i letět. Zpáteční letenka z Prahy vyjde na zhruba pět tisíc korun.
 • Covidová opatření: Respirátory nejsou v Rakousku povinné, výjimkou je ale právě Vídeň, kde platí povinnost respirátoru FFP2 ve veřejné dopravě a lékárnách. Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

Salzburg

 • Otevírací doba: 17. 11. 2022 až 1. 1. 2023, otevřeno od pondělí do čtvrtka od 10 do 20:30, v pátek od 10 do 21 hodin, v sobotu od 9 do 21 hodin, v neděli a o svátcích od 9 do 20:30, 24. prosince od 9 do 15 hodin, 25. a 26. prosince od 11 do 18 hodin, 27. až 30. prosince od 11 do 20:30 hodin, 31. prosince od 10 do jedné hodiny, 1. ledna od 10 do 18 hodin
 • Program: Salzburg se o adventu mění v krásně vyzdobené město, jehož uličkami se line vůně punče, svařeného vína, pečených kaštanů, skořice a vanilky. Největší a nejslavnější místní adventní trh se koná na na Rezidenčním a Chrámovém náměstí. V Salzburku vznikla jedna z nejznámějších vánočních písní na světě Tichá noc, Svatá noc!, kterou si můžete na vánočních trzích zazpívat. Kromě adventních trhů tu můžete navštívit i mnohé vánoční výstavy, například v Muzeu hraček a DomQuartier. Více informací o adventních trzích v Salzburgu najdete zde.
 • Cesta z Prahy: Autem do Salzburgu přijedete za pět hodin. Cesta autobusem trvá šest hodin a stojí 700 korun. Cesta vlakem zabere šest hodin a také stojí cca 700 korun.
 • Covidová opatření: žádná (Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.)

Linec

 • Otevírací doba: 19. 11. až 24. 12. 2022, otevřeno denně od 9 do 21 hodin
 • Program: Na hlavním náměstí v Linci se v adventním čase sejde mnoho umělců, takže tam můžete zhlédnout mnoho zajímavých vystoupení. Také si tam samozřejmě můžete zakoupit spoustu domácích výrobků, například bižuterii, vánoční ozdoby, keramiku a mnoho dalšího. K zakousnutí si můžete dát perníčky a cukroví a to celé zapít svařeným vínem. Více se dozvíte na oficiálních webových stránkách adventních trhů v Linci zde.
 • Cesta z Prahy: Autem se do Lince dostanete za tři hodiny, vlakem za čtyři hodiny a jízdenka vás bude stát necelých 500 korun. Cesta autobusem zabere také čtyři hodiny a stojí 550 korun.
 • Covidová opatření: žádná (Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.)

Mariazell

 • Otevírací doba: 17. 11. až 18. 12. 2022, otevřeno od čtvrtka do neděle (ve čtvrtek a pátek od 11 do 19 hodin, v sobotu od 10 do 19 hodin, v neděli od 10 do 18 hodin)
 • Program: Vánoční stromky a zlatá světýlka, figurky jesliček a vánoční ozdoby, vůně punče a perníku, procházky ve sněhu, malebná kulisa baziliky... Na mariazellském trhu se dostanete do vánoční nálady jedna dvě. Kolem padesáti vyzdobených stánků září ve vánočním osvětlení a nabízí umělecké a řemeslné výrobky i vydatné a sladké vánoční speciality z regionu. Kromě tržiště na návštěvníky čekají i různé zážitky: prohlídky továrny, koncerty a četné atrakce pro děti jako třeba andělská pošta či živé jesličky. Více se dozvíte na oficiálních webových stránkách adventních trhů v Mariazellu.
 • Cesta z Prahy: Cesta autem trvá necelých pět hodin. Cesta vlakem zabere necelých osm hodin (cenu jízdenky zjistíte na vyžádání u Českých drah).
 • Covidová opatření: žádná (Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.)

Vánoční trhy v dalších zemích

Krakov

 • Otevírací doba: 25. 11. 2022 až 2. 1. 2023, otevřeno denně od 10 do 20 hodin, stánky s občerstvením otevřeny do 22 hodin
 • Program: Hlavní trh se koná na Rynku Glownym. Najdete zde cca 100 stánků, ve kterých nebude chybět něco dobrého na zub ani drobné dárkové předměty. Zkuste tradiční polské pirožky, uzený sýr a mnoho variací na grilované maso.
 • Cesta z Prahy: Autem do Krakova dostanete za zhruba 5,5 hodiny, vlakem nejrychleji za 6,5 hodiny (cena jízdenky na vyžádání u Českých drah), autobusem za přibližně sedm hodin a cena lístku je zhruba 500 korun.
 • Covidová opatření: V lékárnách a zdravotnických zařízení musíte mít nasazenou roušku. Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

Budapešť

 • Otevírací doba: Náměstí Vörösmarty: 19. 11. až 31. 12. 2022, otevřeno od neděle do čtvrtka od 10 do 21 hodin, v pátek a sobotu od 10 do 22 hodin a na Silvestra od 10 do 4 hodin. U baziliky svatého Štěpána: 19. 11. 2022 až 1. 1. 2023, otevřeno od pondělí do čtvrtka od 10 do 20 hodin, od pátku do neděle od 10 do 22 hodin, na Štědrý den bude otevřeno od 10 do 14 hodin, 25. a 26. prosince od 10 do 18 hodin, 31. prosince od 10 do 15 hodin a 1. ledna od 11 do 18 hodin.
 • Program: Na budapešťských vánočních trzích najdete stánky s výrobky lidových umělců a řemeslníků a pochutnáte si na svařeném víně, trdelníku, štrúdlu, pečených kaštanech, marcipánu a cukroví, ale také na tradičních maďarských langoších, klobásách a guláši. U baziliky svatého Štěpána si můžete i zabruslit na umělém kluzišti a další vánoční atrakce jsou pohádkově nasvícené tramvaje, které po setmění brázdí maďarskou metropoli. A až budete chtít zažít trochu klidu a zrelaxovat se před cestou domů, můžete zavítat do jedněch z vyhlášených lázní, kterých jsou v Budapešti desítky.
 • Cesta z Prahy: Autem se do maďarské metropole dostanete za pět hodin. Pojedete-li vlakem, autobusem nebo oba dopravní prostředky zkombinujete, cesta zabere zhruba sedm hodin a bude stát cca 500 korun (záleží na vybraném spoji).
 • Covidová opatření: Všichni jsou v Maďarsku povinni, s výjimkou osob mladších šesti let, nosit roušky v sociálních a zdravotních zařízeních. Vstup do hotelů, restaurací a lázní je bez omezení. Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

Více o adventních trzích v Budapešti naleznete v našem přehledném článku zde.

Paříž

 • Otevírací doba: různá podle konkrétního místa
 • Program: Na skoro každém náměstí v Paříži najdete během adventu vánoční trh. Můžete si tak udělat dlouhou procházku městem a ochutnat na každém rohu něco jiného. Tu punč, tu svařené víno (které má jinou recepturu, než jakou známe z Česka), tu šneky, tu cibulačku. Vánoční Paříž je opravdu kouzelná a nabízí mnoho k objevování i ochutnávání. Seznam vánočních trhů v Paříži a jejich program naleznete zde.
 • Cesta z Prahy: Můžete jet autobusem či vlakem, ale nejrychlejší cesta z Prahy do Paříže je letadlem. Levnější letenka vás vyjde na zhruba tisíc korun, let trvá necelé dvě hodiny.
 • Covidová opatření: Lidé mají povinnost předložení „sanitárního pasu“ pro vsup do zdravotnických zařízeních, domovů důchodců, zařízeních pro osoby se zdravotním postižením (sanitární pas = potvrzení o ukončeném očkování nebo negativní test ne starší než 24h nebo certifikát o prodělání covidu). Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

Amsterdam

 • Otevírací doba: různá podle konkrétního místa
 • Program: Úžasná vánoční atmosféra lze nasát i na adventních trzích v Amsterdamu. Toto nizozemské město je kouzelné i mimo advent a každoročně láká miliony turistů z celého světa, tak proč ho neobjevit právě o Vánocích. V Amsterdamu si můžete zajezdit na kluzištích, prozkoumat ledovou vesničku nebo navštívit zimní veletrh. Více informací o adventních trzích v Amsterdamu a jejich programu naleznete zde.
 • Cesta z Prahy: Můžete jet autobusem či vlakem, ale nejrychlejší cesta z Prahy do Amsterdamu je letadlem. Levnější letenka vás vyjde na zhruba dva tisíce korun, let trvá zhruba 1,5 hodiny.
 • Covidová opatření: Zdravotnická zařízení, testovací a očkovací centra, komunitní centra, apod. a dále též správci budov mohou rozhodnout o povinnosti nošení roušek uvnitř zařízení a budov. Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

Řím

 • Otevírací doba: různá podle konkrétního místa
 • Program: I v Římě můžete během adventu řadu navštívit řadu vánočních trhů. Mezi nejznámější patří ty na Piazza Navona, kde najdete mimo jiné velký historický kolotoč, na Piazza di Spagna, odkud se vám naskytne jeden z nejkrásnějších výhledů na město, nebo navštivte vánoční vesničku Cinecittà World, což je zábavní park, kde se zabaví celé rodiny. Více informací o adventních v Římě trzích naleznete například zde.
 • Cesta z Prahy: Můžete jet autobusem či vlakem, ale nejrychlejší cesta z Prahy do Říma je letadlem. Levnější letenka vás vyjde na cca tisíc korun, let trvá necelé dvě hodiny.
 • Covidová opatření: žádná (Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.)

Londýn

 • Otevírací doba: různá podle konkrétního místa
 • Program: Vánoční Londýn vypadá jako z pohádky nebo filmu. Kdo by chtěl na vlastní kůži zažít atmosféru z Lásky nebeské, nechť sem vyrazí právě v době adventu. Adventních trhů v Londýně najdete spoustu. Mezi nejslavnější patří Winter Wonderland, kde najdete atrakce pro malé i velké včetně vyhlídkového kola, ledové skluzavky, kluziště a kolotočů. Seznam vánočních trhů v Londýně najdete například zde.
 • Cesta z Prahy: Můžete jet autobusem či vlakem a pak trajektem a poté zase autobusem nebo vlakem, případně autem a trajektem, ale nejrychlejší cesta z Prahy do Londýna je letadlem. Levnější letenka vás vyjde na 900 korun, let trvá necelé tři hodiny.
 • Covidová opatření: žádná (Více se dozvíte na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR.)

Tagy: