reklama

Airbnb propouští čtvrtinu zaměstnanců. Co to znamená pro jeho budoucnost?

CovidPass by měl podle jednatele společnosti mimo jiné lidem usnadnit cestování do zahraničí i zpět do Česka.
Zdroj: iStock

Cestovní ruch patří mezi ekonomicky nejpostiženější oblasti v době pandemie koronaviru. Většina hotelů v Evropě je stále zavřená, finanční propad zažívá Airbnb, internetová služba zprostředkující pronájem ubytování. Poloviční výpadek příjmů řeší vedení firmy propouštěním a dalšími škrty.

reklama

„Je mi to opravdu líto. Prosím, berte na vědomí, že to není vaše chyba,“ napsal Brian Chesky, generální ředitel Airbnb, v otevřeném dopise propuštěným zaměstnancům. O práci jich přišlo 1 900, zhruba čtvrtina firmy. Dopadlo na ně omezení cestovního ruchu v době koronavirové pandemie.

Podle odhadu ředitele firma letos přijde minimálně o polovinu příjmů oproti minulému roku. „Společně prožíváme nejkrutější krizi našeho podnikání. Tím, jak se pandemie začala šířit, se globální cestování zastavilo,“ uvedl Chesky.

Podle údajů firmy AirDNA, která monitoruje rezervace a ceny krátkodobých pronájmů, klesl počet Airbnb rezervací v USA mezi 3. únorem a 13. dubnem o 53 procent. Aktuální pokles bude ještě vyšší.

Dupnutí na brzdu

Propouštěním by společnost Airbnb měla ušetřit mezi 400 až 500 miliony dolarů, zároveň vedení nepoužije 800 milionů dolarů, které měly jít na marketing. K tomu se ruší plány investic do luxusních realit.

Podle analytiků americké televize CNN se odkládá vstup firmy na newyorskou burzu na Wall Street. Plánovaná primární nabídka akcií se odhadovala na 31 miliard dolarů.

Airbnb
Airbnb
Zdroj: iStock

„Víme sice, že se náš byznys úplně vzpamatuje, změny, které bude muset prodělat, však nejsou dočasné ani krátkodobé,“ uvedl Chesky.

Česko už pociťuje efekt

Utlumení krátkodobých pronájmů se projevilo také v Česku. Třeba v Praze se v březnu letošního roku uskutečnilo přes Airbnb jen 15 tisíc pobytů, což je o polovinu méně než za stejné období 2019.

Část poskytovatelů krátkodobého ubytování své nevyužité nemovitosti nabízí ke dlouhodobým pronájmům a na trhu se objevují stovky bytů, což v kombinaci se sníženou poptávkou tlačí ceny nájemního bydlení dolů. Podle informací serveru Seznam Zprávy je situace nejvíce citelná v centru Prahy, kde stoupl počet nabídek dlouhodobějších pronájmů oproti předkrizové době čtyřnásobně.

Zda bude tento trend pokračovat, rozhodne letní sezóna a zájem tuzemských turistů právě o ubytování přes Airbnb. Podle Českého statistického úřadu tvořili předloni Češi jen asi desetinu z 1,16 milionu klientů, kteří tuto platformu na našem území využili.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Česká republika zastropuje počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české ambasádě v Moskvě, řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Rozhodnutí je platné od čtvrtka, ruská strana má na stažení pracovníků čas do konce května. Ve výsledku to znamená vyhoštění 22 ruských diplomatů a 48 dalších pracovníků velvyslanectví.

Rusko hrozí Ukrajině: Na Krymu cvičí 10 tisíc vojáků. Kyjev protestuje a volá po sankcích
Triko na doma? Národní tým ukázal nové dresy, fanoušci rýpali jako u lipové sady
Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?
Flegr: Respirátory venku jsou nesmysl. Antigenní testy můžou pomoci zprovoznit služby
reklama
reklama
Zpackaná operace ruské rozvědky, komentoval Vrbětice Kulhánek. Váží si podpory spojenců

360°

Domácí zpravodajství

Dalších osm podezření na úmrtí po očkování. Česko jich celkem eviduje už 47
Další články
reklama
reklama