Cestovní ruch patří mezi ekonomicky nejpostiženější oblasti v době pandemie koronaviru. Většina hotelů v Evropě je stále zavřená, finanční propad zažívá Airbnb, internetová služba zprostředkující pronájem ubytování. Poloviční výpadek příjmů řeší vedení firmy propouštěním a dalšími škrty.
„Je mi to opravdu líto. Prosím, berte na vědomí, že to není vaše chyba,“ napsal Brian Chesky, generální ředitel Airbnb, v otevřeném dopise propuštěným zaměstnancům. O práci jich přišlo 1 900, zhruba čtvrtina firmy. Dopadlo na ně omezení cestovního ruchu v době koronavirové pandemie.
Podle odhadu ředitele firma letos přijde minimálně o polovinu příjmů oproti minulému roku. „Společně prožíváme nejkrutější krizi našeho podnikání. Tím, jak se pandemie začala šířit, se globální cestování zastavilo,“ uvedl Chesky.
Podle údajů firmy AirDNA, která monitoruje rezervace a ceny krátkodobých pronájmů, klesl počet Airbnb rezervací v USA mezi 3. únorem a 13. dubnem o 53 procent. Aktuální pokles bude ještě vyšší.
Dupnutí na brzdu
Propouštěním by společnost Airbnb měla ušetřit mezi 400 až 500 miliony dolarů, zároveň vedení nepoužije 800 milionů dolarů, které měly jít na marketing. K tomu se ruší plány investic do luxusních realit.
Podle analytiků americké televize CNN se odkládá vstup firmy na newyorskou burzu na Wall Street. Plánovaná primární nabídka akcií se odhadovala na 31 miliard dolarů.
Airbnb Zdroj: iStock
„Víme sice, že se náš byznys úplně vzpamatuje, změny, které bude muset prodělat, však nejsou dočasné ani krátkodobé,“ uvedl Chesky.
Česko už pociťuje efekt
Utlumení krátkodobých pronájmů se projevilo také v Česku. Třeba v Praze se v březnu letošního roku uskutečnilo přes Airbnb jen 15 tisíc pobytů, což je o polovinu méně než za stejné období 2019.
Část poskytovatelů krátkodobého ubytování své nevyužité nemovitosti nabízí ke dlouhodobým pronájmům a na trhu se objevují stovky bytů, což v kombinaci se sníženou poptávkou tlačí ceny nájemního bydlení dolů. Podle informací serveru Seznam Zprávy je situace nejvíce citelná v centru Prahy, kde stoupl počet nabídek dlouhodobějších pronájmů oproti předkrizové době čtyřnásobně.
Zda bude tento trend pokračovat, rozhodne letní sezóna a zájem tuzemských turistů právě o ubytování přes Airbnb. Podle Českého statistického úřadu tvořili předloni Češi jen asi desetinu z 1,16 milionu klientů, kteří tuto platformu na našem území využili.