reklama

Psí sliny léčí a psí blechy na člověka nejdou aneb další psí mýty

Psí blechy na člověk jdou

Každý z nás během svého života už nějaký ten mýtus spojený se psy slyšel, pojďme si ale říct, jak je to doopravdy.

reklama

Psí blechy na člověka nejdou

Ale jdou, chutná jim krev psí, kočičí i lidská. Slavná replika z filmu „Na samotě u lesa“ není pravdivá. Blechy si sice většinou vyhlédnou psa nebo kočku, ale klidně skočí i na vás a hlavně v situaci, kdy jsou přemnožené. Pokud je pak máte v domě či bytě, není jednoduché se jich zbavit. Vysvobodí vás buď deratizátor anebo opravdu pečlivý úklid – vytírání, luxování, praní (hlavně zvířecích pelíšků, nad 60°C), vystříkání všech koutů speciálními prostředky a v neposlední řadě odblešeni vašich mazlíčků speciální pipetou od veterináře. K množení jim pomáhá teplé prostředí a blecha navíc naklade až 50 vajíček za den.

Starého psa novým kouskům nenaučíš

Ale naučíš. Na rozdíl od člověka, pro kterého toto přísloví sedí. Sice nás to bude stát trochu více sil, ale pes si svůj věk neuvědomuje a můžeme ho učit nové kousky v 6 měsících i 6 letech..

Psí sliny léčí

Tady se pouštíme na tený led. Není to totiž tak úplně pravda, ale ani lež. Psi mají obecně v tlamě méně druhů bakterií, než lidé. Jsou ale jiné, než ty naše a tak jsou pro člověka často nebezpečné. Je pravdou, že psí sliny obsahují enzym lysozym, který dokáže hubit mikroorganizmy a zabraňují tak vzniku zánětů. Navíc má silné antibakteriální účinky. Obsažen jse ale i ve slinách lidských. To je jeden z důvodů, proč se nám rány v ústech hojí rychleji než jinde na těle. Další účinnou složkou je histatin, který přispívá k regeneraci tkání. Psí sliny ale obsahují i bakterie, proti kterým člověk nemá protilátky a ty mohou škodit. Nemluvě o tom, že pes olizuje věci, na které byste nesáhli ani rukou, jeho sliny ho před nákazou dokáží ochránit, ale může je snadno přenést. Do otevřené rány (lidské i psí) by tedy určitě psí sliny přijít neměly. Proto by například po operacích psi dostávají límce.

Pes může přenést nemoci, jako je salmonela, E. coli nebo campylobakterie, parazity jako škrkavky nebo larvální toxokarózu, což je parazit, který vytváří cysty v mozku a očích.

Pro milovníky psů je nemožné zakázat psí olizování, proto dbejte na prevenci v podobě očkování a odčervování, vymývání misky na vodu i jídlo vašich chlupáčů a dodržujte mytí rukou.

Psí sliny sice obsahují léčivé látky, ale i mnoho bakterií
Psí sliny sice obsahují léčivé látky, ale i mnoho bakterií

Fena musí mít před kastrací štěňata

Odpověď odborníků: „Každá fena by měla mít alespoň jednou štěňata. Co se týče zdravotního hlediska, je toto tvrzení zcela mylné,“ veterinární klinika Havlíčkův Brod.

Podle veterinářů je kastrace i nejvhodnějším řešením různých onemocnění. Mezi tato onemocnění patří především pyometra (hnisavý zánět dělohy), nádory pohlavních orgánů, nádory mléčné žlázy, ovariální cysty, cukrovka a pseudogravidita (falešná březost). Nejlepší je samozřejmě, pokud neplánujete fenu uchovnit, vykastrovat ji preventivně. Nejčastějším období pro kastraci je mezi 8. až 12. měsícem věku, cca měsíc po prvním hárání.

Že každá fena musí mít alespoň jednou za život štěňata, je nesmysl
Že každá fena musí mít alespoň jednou za život štěňata, je nesmysl

Kastrace řeší nejen problém nemocí, ale i nechtěných psů a přeplněných útulků. Jedním z velkých problémů je i takzvané „domácí množení“, které je v dnešní době velmi populární. „Miluju svojí fenu/psa a chci, aby tady po ní/něm něco zůstalo," klasická věta milujících páníčků. Ale. Lidé si myslí, že štěňata udají po známých a kamarádech, ne vždy se poštěstí a tak zvíře putuje do útulku (v lepším případě). Pak se pohybujeme v začarovaném kruhu, jehož jediným a nejlepším řešením je kastrace.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Vakcíny proti budoucím nemocem vyvineme vždy nejpozději do 100 dní, navrhuje G7

Vakcíny proti budoucím nemocem vyvineme vždy nejpozději do 100 dní, navrhuje G7

Velká Británie v čele s premiérem Borisem Johnsonem v současnosti hostí prestižní summit G7, na který se do Cornwallu dostavili lídři sedmi ekonomicky nejvyspělejších států světa. Mezi hlavní témata mítinku patří boj s pandemií, vývoj vakcín, boj s nerovností a klimatickou změnou. Lídři také přednesli ambiciózní myšlenku, že chtějí mít k dispozici očkování proti budoucím nemocem vždy nejpozději do sta dní.

Tenis

Zlaté dědictví Jany Novotné. Jak se u Krejčíkové zrodil obdiv k tenisové legendě

Zlaté dědictví Jany Novotné. Jak se u Krejčíkové zrodil obdiv k tenisové legendě

„Bez ní bych tady teď nestála,“ pronesla Barbora Krejčíková krátce po neuvěřitelném postupu do finále Roland Garros. „NÍ“ znamená Jany Novotné. Tenisová legenda, která vyhrála Wimbledon, se před lety trenérsky i mentorsky ujala tehdy ještě náctileté hráčky. A zanechala v ní obrovskou stopu. Kdykoliv od konce roku 2017, kdy Novotná ve 49 letech zemřela na rakovinu, dosáhla Krejčíková na nějaký úspěch, posílala pozdrav tam nahoru.

Dramatická emigrace či přestřelka pouličních gangů. Jak Elia Cmíral dobyl Hollywood?
Bude nás to mrzet celý život, říká o Euru 1996 Kouba. Jak vzpomíná na královnu?
Slovensko řeší ministrovy luxusní hodinky za milion. Jsou falešné, tvrdí politik
reklama
reklama
S Libuší Šafránkovou se rozloučí i veřejnost. Pohřeb se státními poctami rodina odmítla

Kultura

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Jak z nás rozkopané Česko dělá šílence
Olašský vajda vyzývá české i slovenské Romy: Očkujte se, jde vám o život
Další články
reklama
reklama