Srbsko už ukončilo záchrannou operaci a zahájilo vyšetřování neštěstí ve městě Novi Sad na severu země, kde se v pátek zřítil betonový přístřešek u vchodu na místní nádraží. Uvedla to agentura Reuters. Neštěstí si vyžádalo 14 obětí, zemřela i 20letá Slovenka Andela s o rok starším přítelem, informoval slovenský deník Nový čas. Tři těžce zranění zůstávají na jednotce intenzivní péče.
Tisíce lidí se zúčastnily v sobotu rozloučení s oběťmi i protestu ve druhém největším srbském městě. Davy zablokovaly křižovatku u vlakového nádraží, lidé tiše zapalovali svíčky a pokládali na zem květiny, věnce a hračky. Skupina truchlících lidí stála nehybně a držela bílé papíry se jmény 14 mrtvých.
ČTĚTE TAKÉ: Drsné záběry z okresního přeboru. Poprali se hráči i fanoušci, zápas řeší policie
„Musí se prokázat, že ne vše je tak (dobré), jak se tvrdí, a hodně věcí se musí změnit. V zemích, kde je skutečná demokracie, jako první odstoupí (zodpovědný) ministr. Tady se nemluví o žádném ministrovi, žádném úředníkovi, který by měl odstoupit," postěžoval si osmasedmdesátiletý Dragomir Panić z Nového Sadu.
REPORTÁŽ: Lipavského cesta k nesmiřitelným sousedům. Jak Sarajevo a Bělehrad touží po EU?
Bosna a Hercegovina stojí společně se Srbskem o členství v Evropské unii. Tito dva nesmiřitelní rivalové, kteří mezi sebou mají plno zlé krve z dob války v Jugoslávii, jsou však vytouženému cíli stále daleko. Sarajevo nesplňuje řadu podmínek kladených Bruselem, u Bělehradu je problém zejména jeho náklonnost k Rusku, které už třetím rokem vede agresivní válku na Ukrajině.
Mezi oběťmi je podle slovenského deníku Nový čas i 20letá Slovenka s přítelem. „Betonový přístřešek na železniční stanici v Novém Sadě se zřítil, zatímco cestující seděli na lavičkách pod ním a čekali na vlaky. Zahynulo 14 lidí, mezi nimi i mladý fotbalista Miloš M. a jeho přítelkyně Anđela R. O jejich smrti informovala stránka Dolnozemští zahraniční Slováci na sociální síti,“ napsal deník na svém webu.
Nádraží se opravovalo
Nádraží ve městě, které se nachází přibližně 70 kilometrů na severozápad od Bělehradu, se v letech 2021 a 2022 opravovalo. Drobné práce pokračovaly až do července letošního roku, kdy ministerstvo dopravy uvedlo, že do tohoto projektu bylo investováno celkem 16 milionů eur (téměř 406 milionů Kč).
Ministr dopravy Goran Vesić, státní dráhy, státní dopravní institut a konsorcium čínských státních firem China Railway International Co. Ltd a China Communications Construction Company (CRIC-CCCC), které nádraží renovovaly, v pátek shodně tvrdili, že část, která se v pátek zřítila, nebyla součástí renovace.
ČTĚTE TAKÉ: Jeli na střeše metra a zemřeli. Nebezpečnou výzvu dětí zachytily kamery také v New Yorku
Ministr vnitra Ivica Dačić uvedl, že kvůli neštěstí vyšetřovatelé vyslechnou dvě desítky lidí, včetně lidí z ministerstva a státních drah. „Bude (také) získána dokumentace o stavbě... o tom, kdo rozhodoval,“ dodal. Podle prokuratury má být vyslechnut i ministr Vesić.
Srbští opoziční politici a aktivisté, kteří obviňují režim prezidenta Aleksandara Vučiče z korupce, nepotismu a přílišné byrokracie, uspořádali protest před sídlem vlády v Bělehradě. Na památku obětí zanechali červené stopy na asfaltu. „Lidé jsou zraňováni a umírají pro vaše zisky, podvody a rozkrádání," uvedla strana Zelených v prohlášení.
Vučić a jeho spojenci taková obvinění odmítají, napsal Reuters a připomněl, že v pátečním televizním projevu prezident slíbil spravedlnost a tvrdé potrestání viníků.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Povodně ve Španělsku mají už 211 obětí. Největší operace ozbrojených sil, prohlásil premiér