Rebelie mladých na Balkáně: Studenti budí Srbsko z letargie. Blíží se pád prezidenta Vučiče?

Protesty v Srbsku pokračují již tři měsíce

Srbsko už tři měsíce zažívá protivládní demonstrace, které začaly po listopadovém neštěstí na nádraží v Novém Sadu. Protestující viní vládní garnituru z korupce a v srbských městech pravidelně chodí do ulic desítky tisíc lidí. Akce nabraly na takovém rozsahu, že je začala přenášet i státem ovládaná média a dokonce vedly k rezignaci premiéra Miloše Vučeviće. Zemi však reálně řídí dlouholetý prezident Aleksandar Vučić. Blíží se konec dominance hlavy státu a jeho spojenců? Na to odpoví reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr, který se Balkánu dlouhodobě věnuje, společně s analytikem Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Petrem Čermákem.

Nynější protesty jsou podle Čermáka jiné hlavně v tom, že jsou vytrvalé a ani po třech měsících se nezdá, že by slábly. Spíš naopak. „Vučičův režim před koncem roku pravděpodobně spoléhal na to, že protesty ztratí dynamiku s vánočními a novoročními prázdninami a postupně vyprchají. To se ale nestalo,“ míní analytik AMO. Upozorňuje rovněž na to, že protesty jsou apolitické – vedou je studenti, nikoliv politici.

ČTĚTE TAKÉ: Trumpův přesidlovací plán? Obludně bizarní ignorantství, v Gaze přilije olej do ohně, uvádí CNN

Kaizr zase hovoří o tom, že nynější demonstrace vytrhly Srby z „totální politické letargie“. „Osobně se musím smát, že ti, kteří ohrožují politickou kariéru prezidenta Vučiče nejsou magnáti, které zdědil a taky vytvořil, ani politici a intelektuálové, kteří seděli vedle něj a poklonkovali mu, ani roztříštěná opozice, se kterou uzavíral tajné obchody. Jsou jimi právě studenti,“ komentuje situaci reportér CNN Prima NEWS. Právě fakt, že hlavními tahouny jsou studenti, ho vede k tomu, že vnímá dnešní odpor jako jiný a hlavně silnější.

Do protestujících občas najíždějí auta. „V posledních měsících šlo o častý jev, což vyvolává otázku, zda šlo o výsledek nějaké koordinované snahy zastrašit demonstranty, nebo spíše o projev frustrace a přehnané aktivity odpůrců protestů, kterým vadilo blokování dopravy,“ řekl redakci Čermák. Najíždění auty se každopádně stalo přitěžující okolností pro Vučiče a nakonec i jeho lidé začali volat po dopadení a potrestán pachatelů.

Podle reportéra CNN Prima NEWS udělal srbský prezident zásadní chybu hned na začátku protestů, když jím ovládaná média a političtí přívrženci šířili konspirační teorie o krvavých převratech, popřípadě že studenti jsou za protesty placeni.

„Pak přišly dva okamžiky, po kterých protesty ještě zesílily. Najíždění do studentů v Rooseveltově ulici v Bělehradě a zvláště incident v Novém Sadu, kde čtyři mladí příznivci Vučičovy Srbské pokrokové strany (SNS) – opojení mocí a pocitem nedotknutelnosti – surově zbili pět studentů, tři chlapce a dvě dívky, kteří se účastnili protestů,“ vysvětluje Kaizr s dovětkem, že jedna z dívek byla téměř ubita k smrti.

Přichází pád prezidenta?

Už tři měsíce trvající a stále sílící protesty vedly k rezignaci premiéra Miloše Vučeviće a také k dosud nepříliš vídané věci: Veřejnoprávní média ovládaná prezidentem začala demonstrace pokrývat a podle amerického deníku The New York Times se tak děje věcně a bez očerňování studentů. Výše zmíněný konec předsedy vlády však není až tak podstatný.

„Z hlediska rozložení moci to neznamená nic zásadního. Tu totiž dále drží v rukou prezident Vučić, pro kterého byl premiér Vučević jen jednou z řady figur na politické šachovnici a jeho obětování samo o sobě neznamená oslabení moci Vučiče a jeho strany,“ sdělil CNN Prima NEWS Čermák. Doplnil však, že rezignace premiéra je nehledě na to jistým signálem svědčícím o tlaku na vládní garnituru.

Kaizr zmiňuje, že protestující studenti, ke kterým se postupně přidali i další Srbové – farmáři i lidé z měst – chtějí především hlavu Vučiče. Jejich odpor tak může posílit opoziční strany. Na druhou stranu však dodává, že srbský prezident je mistr-stratég, který v rámci hry klidně obětoval vlastního premiéra Vučeviće.

„Jeho rezignace posloužila prezidentovi k rozšíření manévrovacích možností. Kdo bude například novým premiérem? Nebo budou ještě volby? Vučić si nechal asi deset dní na přemýšlení, aby zhodnotil odhodlanost studentů ustát pekelný rytmus každodenních protestů a silničních blokád. Zároveň změřil míru loajality svých věrných,“ míní novinář. „Osobně si myslím, že to bude Vučičův pád. Jen on o tom ještě neví,“ dodává Kaizr.

V čem spočívá dominance Vučiče?

Průzkumy v Srbsku však predikují naprostou dominanci uskupení kolem Vučičovy SNS, ačkoliv podle Čermáka mohou být částečně uměle navýšená. Čermák podobně jako Kaizr zmiňuje, že hlava státu za 12 let u moci rozhodně umí hrát politické šachy.

„V principu platí, že Vučić a jeho strana mají v rozdělené srbské společnosti stále velmi silnou podporu. Protesty totiž ukazují jen jednu, aktuálně sice hlasitou a viditelnou, ale možná ne tak velkou část srbské společnosti, která se staví proti režimu. Naproti tomu je zde masa 800 tisíc členů vládní Srbské pokrokové strany a pravděpodobně i části jejich rodinných příslušníků, u kterých lze čekat, že jsou Vučičovi dále loajální,“ říká analytik AMO.

Novinář CNN Prima NEWS zase popisuje, proč je Vučić tak dominantní. „Vučić si Srbsko podrobil proto, že společnost je slabá, bezmocná k odporu, prosáklá autoritářskou kulturou, drcená vlastními ideologickými bludy (Kosovo je Srbsko), sny o územní expanzi, která skončily válečnými zločiny a úplnou katastrofou, morální, politickou i sociální. Také srbská společnost je naprosto nepřipravená a neschopná postavit se svému dědictví, vlastním démonům a vysvětlit si, jak a proč se propadla,“ komentuje Kaizr.

Z neštěstí na nádraží celostátní rebelie

Protesty v Srbsku vypukly po listopadovém neštěstí v Novém Sadu. Na tamním nádraží se tehdy zřítil betonový přístřešek, pod nímž zemřelo 15 lidí. Budova nádraží byla přitom dvakrát rekonstruována, přičemž se na tom podílely čínské státní společnosti. Protestující viní vládní moc z korupce při rekonstrukčních pracích. V případu bylo zatím obviněno 13 lidí, ale za pochybení při stavebních pracích, nikoliv z korupce.

Lokální demonstrace se v průběhu tří měsíců postupně rozšířily do dalších částí Srbska a staly se symbolem odporu proti Vučičovi a jeho garnituře, která je čím dál více vnímána jako korupční a autokratická. Vučić je rovněž známý kladnými vztahy nejen k Číně, ale i k Rusku.

PODÍVEJTE SE: V Bruselu se střílelo. Policie pátrá po dvou ozbrojencích s kalašnikovy, utekli do metra

Tagy:
demonstrace protest politika Bělehrad Srbsko Aleksandar Vučić CNN Prima NEWS Patrik Kaizr přístřešek „Asociace pro mezinárodní otázky, z. s.” Petr Čermák Miloš Vučević letargie konflikt, válka a mír občanské protesty Nowy Sącz